Студеното време ни предразполага към често вземане на аспирин. Напоследък обаче се забелязва и синдром на увеличаване на хората, които получават алергия при приемането на това лекарство. Дори се получава нещо странно - всеки трети човек след поглъщане на целебната таблетка започва да кашля, носът му протича обилно, дишането му се затруднява - казано накратко, получава астма. Лекарите са единодушни, че това е типичен случай на псевдоалергия, която се развива без участието на имунитета на организма.
Причината за пристъпите на задух е свързването на тромбоцитите от кръвта с аспирина, които симулират класическата алергия. Ето защо всеки астматик трябва своевременно да си направи изследване за чувствителността на организма му към аспирина. Науката е облекчила тази проверка до крайност. Днес скринингът за поносимостта на аспирина и сродните му лекарства се извършва с една капка кръв. При това проверката става вън от организма на човека, без да се засягат чувствителните бронхи на болния.
Ако отговорът показва изявена чувствителност, лекарите препоръчват да се проведе курс по т.нар. десензибилизация под непосредствения контрол на алерголог. Принципът на курса е по изпитания метод „клин клин избива“. Няколко месеца през ден или всекидневно се приемат микродози от аспирина, които постепенно нарастват, докато организмът привикне с полезното за толкова други болести лекарство. Твърди се, че илачът ще трябва да се гълта от половин до една година, за да има ефект. И макар че всичко изглежда просто, в никакъв случай не правете това без лекарски контрол. Изпаднете ли в пристъп на аспиринова астма, действайте незабавно.
Изпийте един литър преварена, но не гореща вода, предизвикайте повръщане с натиск на корена на езика с дръжката на чаена лъжичка. Ако с повърнатото излезе и таблетката аспирин, смятайте, че всичко е приключило. Ако ли не, следва втората точка. Изпийте лекарствен коктейл от 10 таблетки активен въглен, разтворен в половин чашка топла преварена вода. Вземете и таблетка антиалергично лекарство, което блокира алергичните процеси.
Все още няма коментари