Светът спешно трябва да промени начина, по който се предписват и употребяват антибиотици, алармират специалисти. Консумацията им непрекъснато расте, а проблемът с резистентността към тях се задълбочава. Дори да бъдат разработени нови лекарства, ако не променим цялостно поведението си, инфекции като пневмония, туберкулоза и гонорея скоро ще станат нелечими с традиционните препарати, предупреждава Световната здравна организация.
Резистентността към антибиотици може да засегне всеки, на всяка възраст, във всяка страна. Може да възникне естествено, но злоупотребата с антибиотици при животните и хората ускорява процеса. Така се стига до все по-продължителни хоспитализации, до все по-високи разходи за лечение и по-висока смъртност. Антибиотичната резистентност е риск и за постиженията на съвременната медицина. Трансплантацията на органи, химиотерапията и операции като цезаровото сечение стават по-опасни и немислими без ефекта на антибиотиците за превенция и лечение на инфекции, предупреждават специалистите.
Новата заплаха, надвиснала над човечеството, е по-страшна и от онкологичните заболявания. Баналните доскоро бактериални инфекции след около три десетилетия
ще взимат повече жертви, отколкото ракът, прогнозират от СЗО. Още преди две години здравните експерти изнесоха ужасяващия факт, че в някои части на света два от основните типове антибиотици вече не действат в половината от случаите на приложение. Сред тях е и антибиотик, използван като последно средство при сепсис, тежки пневмонии и бактериални инфекции при новородените. Тези бактерии вече са се превърнали в супер бактерии, а причинените от тях инфекции, леснолечими доскоро, днес убиват хора. А това е началото на постантибиотичната епоха, която изисква предприемането на спешни мерки.
Само в Европа мутиралите бактерии ежегодно взимат живота на 25 хил. души, а в голяма част от случаите смъртността е резултат на развита резистентност към антибиотиците. За да избегнете бактериалната зараза, по-често посягайте към сапуна, препоръчват експертите. Приготвяйте храната си при строга хигиена, избягвайте близък контакт с болни хора и се ваксинирайте планово, а когато кихате и кашляте, слагайте ръка пред устата си.
Предпазването и контролирането на разпространението на антибиотичната резистентност налага да използваме медикаменти само по лекарско предписание. „Ако здравният специалист не смята, че за лечението ви са необходими антибиотици, не настоявайте да ги изписва. Никога не посягайте към блистерите, останали в домашната ви аптечка от лечението на ваш близък, дори на вас самия“, съветват още докторите.
Антибиотиците по-страшни от рака
До 30 години спират да действат, вирусите ще вземат повече жертви от туморите
0 коментара
Все още няма коментари