Докато хъркането е проблем по-скоро за партньора, сънната апнея е опасна за самия човек. Заболяването е сериозно, но малко познато у нас - както от обществото, така и от самите лекари. Най-често се забелязва от партньора на пациента, освен ако заболяването не е в напреднала фаза и паузите станат по-чести и дълги. Тогава хората се събуждат или от чувство на задушаване, или от задавяне. Поради това стават многократно през нощта.
При сънната апнея има опасност от увреждане на мозъка, защото мозъчната тъкан е една от най-чувствителните към липсата на кислород. Тогава човек започва по-лесно да забравя, става по-разсеян, има риск дори от инсулт. Обикновено към сънна апнея са по-предразположени хората с наднормено тегло, с по-къс и дебел врат и тези, които имат навик да преяждат. Среща се по-често при хора в напреднала възраст, защото еластичността на тъканите намалява. Сънната апнея, както и хъркането могат да бъдат усложнени от пушенето и пиенето на алкохол. Всъщност алкохолът може да допринесе за превръщането на обикновеното хъркане в апнея.
Човек, който обикновено само хърка, може да започне да проявява признаци на апнея след консумирането дори на малки количества алкохол. Съществува оперативно лечение, което обаче не дава гаранция за справяне със състоянието. Специалистите са категорични, че е най-важно да се консумира алкохол и да не се яде след 18 ч., за да бъде сънят ни спокоен.
Алкохолът виновен за сънната апнея
0 коментара
Все още няма коментари