Искам да знам как точно се процедира при изготвянето на завещание. Написах завещанието и когато отидох при нотариус, той ми каза, че според българското законодателство завещанието не подлежи на нотариална заверка. Тогава излиза, че завещанието може да се напише на един хвърчащ лист и след това да има юридическа стойност.
Миглена СТОЙЧЕВА, София
Завещанието може да бъде нотариално или саморъчно.
Нотариалното завещание се извършва от нотариуса в присъствието на двама свидетели. Завещателят изявява устно своята воля на нотариуса, който я вписва така, както е изявена, след което прочита завещанието на завещателя в присъствието на свидетелите. Нотариусът отбелязва изпълнението на тия формалности в завещанието, като означава и мястото и датата на съставянето му. След това завещанието се подписва от завещателя, от свидетелите и от нотариуса.
Саморъчното завещание трябва да бъде изцяло изписано ръкописно от самия завещател, да съдържа означаване на датата, когато е съставено, и да е подписано от него. Подписът трябва да бъде поставен след завещателните разпореждания. Завещанието може да остане у завещателя или да бъде предадено за съхранение на трето лице. Завещанието може да бъде предадено за пазене на нотариуса в затворен плик. В този случай нотариусът съставя протокол върху самия плик. Протоколът се подписва от лицето, което е представило завещанието, и от нотариуса и се завежда в специален регистър.
Това предписва Законът за наследството (ЗН). Има, разбира се, още подробности, но те се изясняват конкретно при съставянето на завещанието. Вие сте избрали саморъчната форма на завещание. Разбрахте, че законът не предвижда то да се приподписва или заверява от нотариус, а може да бъде предадено за пазене от него.
Все още няма коментари