Родена съм през 1959 г. Вдовица съм от 9 години. Мога ли през тази година да подам документи за наследствена пенсия? Ако не, кога точно трябва да ги подам?
Елена ТОМОВА, Варна
Право на наследствена пенсия според чл. 82 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), наред с други правоимащи, има и преживелият съпруг 5 г. по-рано от възрастта за придобиване на пенсия за осигурителен стаж или преди тази възраст, ако е неработоспособен. Смятат се за неработоспособни наследниците с определена от Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК) или от Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) 50 и над 50 на сто загубена работоспособност.
Според чл. 68 от КСО, за да придобият право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, жените трябва да имат определените за годината минимална пенсионна възраст и осигурителен стаж. В брой 61 от 11.08.2015 г. на Държавен вестник е публикуван Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, с което от 1 януари 2016 г. е предвидено плавно увеличаване и постепенно изравняване на стандартната пенсионна възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО на жените и мъжете през 2037 г. на 65-годишна възраст, като първоначално възрастта за пенсиониране на жените нараства с по 2 месеца всяка календарна година до 2029 г., а от 2030 г. - с по 3 месеца до 2037 г. Изискуемият осигурителен стаж за работещите при условията на трета категория труд също нараства с по 2 месеца годишно до достигане през 2037 г. на 37 години за жените. Таблица по години има във всяко районно управление на НОИ (РУСО). Освен това там консултациите са безплатни, можете да се информирате конкретно.
Преживелият съпруг има право на наследствена пенсия пет години по-рано
0 коментара
Снимка Иван Григоров
Все още няма коментари