Подадох молба да бъда освободен от длъжност поради пенсиониране и бях освободен на основание чл. 325, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда (КТ). Не получих обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ. Отново бях назначен във фирма - правоприемник, и освободен на основание чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ. На следващия ден бях назначен и след няколко месеца трудовите ни договори, моят и на още двама колеги, бяха прекратени на основание чл. 79, ал. 1 от КТ. Имам ли право на обезщетение - две брутни заплати? Имаме ли право на обезщетение за неспазен срок на предизвестие? Има ли право колегата Ж.К. на шест заплати, при стаж 12 г.? Има ли право колегата Д.Х. на две брутни заплати при общ стаж в двете фирми - 2 г. и 6 м.?
Илия ДИМОВ, Перник
Съгласно разпоредбата на чл. 222, ал. 3 от КТ, при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 г. от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Това обезщетение се изплаща само веднъж. Разбрахте, че имате право на обезщетение в размер на две брутни месечни възнаграждения - вие и колегата ви Д.Х., а колегата ви Ж.К. - на шест заплати.
Или вие нещо не сте разбрали, или аз, но соченият от вас състав чл. 79 от КТ е отменен. Ще видите в разпоредбите на чл. 330 от КТ в кои случаи работодателят може да ви освободи без предизвестие. Така както представяте нещата, оставам с впечатление, че следва вие и колегите ви да получите обезщетение за неспазен срок на предизвестие. Подробностите изяснете с юрист, а можете да получите и безплатна консултация в Дирекцията “Инспекция по труда” или от синдикалното ръководство.
Обезщетението при пенсиониране се изплаща само веднъж
0 коментара
Снимка Иван Григоров
Все още няма коментари