Ежемесечно голяма част от собствениците си плащаме всяка една такса за разноските при поддръжката на етажната собственост в сградата. За жалост, не всички съседи са коректни. Какво можем да направим, когато някои от съседите не изпълняват задълженията си по свои съображения и не плащат?
Митко СЪРБОВ, Перник
Този проблем намира решение в Закона за управление на етажната собственост. Важно е да знаем, че съседи имат право съвсем законосъобразно да не участват в разпределението на разходите по етажната собственост. Но ако съседът не отговаря на нито едно от посочените условия, могат да бъдат предприети следните действия:
Със съседите насрочваме общо събрание, което се свиква поне веднъж годишно. На това общо събрание се избира управителен съвет (управител), приема се правилник за вътрешния ред, определя се размерът на паричните вноски за разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата, както и се взима решение при необходимост за извършване на ремонтни дейности.
Възможно е на това общо събрание да се вземе решение за опрощаване на финансови задължения, както и за отсрочване или разсрочване на изпълнението им. За некоректните съседи е необходимо на общото събрание да се вземе решение на етажната собственост за предприемане на мерки срещу незаконосъобразното поведение за тези, които все още отказват да плащат задълженията си.
Ако мнозинството от съседите, които присъстват на събранието, вземе решение, следва да бъдат предприети
действия за събиране на дължимите от некоректния съсед суми
Аз и съседите ми имаме претенции към дължимите от недобросъвестния съсед суми, заедно с начислените наказателни лихви. Преди да прибегнем до търсенето на правата си по съдебен ред, можем да го направим по административен. С гласуване можем да вземем решение за съставянето на констативен протокол за нарушение. Този констативен протокол се предоставя в кметството, откъдето следва да проучат проблема и да издадат акт за установяване на административно нарушение, а впоследствие и наказателно постановление за административно нарушение, вследствие на което неизправният съсед следва да заплати
глоба от 20 до 100 лв., когато е физическо лице, и от 150 до 350 лв., когато е юридическо лице.
На практика най-добре е управителят да попълни Заявление за издаване на заповед за изпълнение, към което да бъде приложен препис от решението на общото събрание за събиране на съответните суми, както и оригинал на констативния протокол за установяване на неплащането. Тези документи се входират в Районния съд.
От този момент отново има няколко варианта:
♦ Неизправният съсед да не предприема никакви действия в предоставения му по закон срок, вследствие на което след издаване на изпълнителен лист да ни бъде заплатена дължимата сума.
♦ В предоставения му 14-дневен срок да входира в съда възражение, след което ни се предоставя нов едномесечен срок, за да подадем искова молба, да довнесем дължимата държавна такса, понеже сме внесли само 2 процента, а дължим общо 4, и да започнем дело.
В случай че аз и моите съседи срещаме затруднения със събирането на дължимите суми от нашия комшия, най-добре да се обърнем към адвокат, който да ни посъветва какви конкретни стъпки можем да предприемем.
Да накараме некоректните си съседи да съжаляват, че не си плащат общите разходи
0 коментара
Все още няма коментари