Съпругът ми е роден в Гърция. Цялото му семейство се преселва през 1923 г. в България. Били трима братя. По-малкият е починал рано. По-големият се заселил да живее в един град, а ние в друг. Съпругът ми почина. Свекър ми е притежавал облигации за 300 000 лв., които са изплатени не зная кога, но нашето семейство не е получило нищо от това наследство. Големият му брат, заедно с дъщеря си, вземат тези пари и ги поделят помежду си. Дали са 50 000 лв. на семейството на малкия им брат, а 250 000 лв. остават за тях.
Не зная как са изплатили тези облигации без документ на съответния трети наследник? Възможно ли е, след това изтекло време, да ни бъде възстановено това, което ни се полага?
Мария ПЕТКОВА, Стара Загора
Няма невъзможни неща, но... През 1927 г. е парафирана Спогодбата “Моллов-Кафандарис” - от външните министри Владимир Моллов и Георгиос Кафандарис. После специална комисия оценява изоставените от българите имоти и Гърция превежда на България паричната им стойност.
През 1928 г. правителството на Андрей Ляпчев пуска Български държавен заем, а бежанците получават облигации, придружени с купони за изплащане на лихви. Емисията е гарантирана със средства, предоставени на България по кредит, договорен с посредничеството на Обществото на народите (ОН) - организацията, предшественик на Организацията на обединените нации (ООН). Те са в размер на 2,4 млн. британски лири и 4,5 млн. долара и са отпуснати от британски, италиански, швейцарски, холандски и американски банки при лихва от 7% за срок от 40 години.
Погасяването е гарантирано с част от бюджетните приходи, като акциза върху спирта, солта, содата, лимонадата и други. За усвояването на парите дори е създадена специална Дирекция за настаняване на бежанците, която работи до 1931 г. Главницата на бежанските облигации трябвало да бъде изплатена до 1956 г., а България и Гърция се договарят да заделят всяка година от бюджетите си по една шестдесета от стойността на емисията. Но Гърция спира преводите още през 40-те години на миналия век, а през 1953-та (малко преди настъпването на падежа) правителството на Вълко Червенков прекратява всякакви плащания по заеми от “царско време”.
Може би свекърът ви е получил такива облигации? Не знам, но през 1964 г. правителствата на България и Гърция подписват Спогодба за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество. Предвижда се всички имоти, предмет на спогодбата, да станат “собственост на държавата, на чиято територия се намират”.
Гърция придобива всички изоставени бежански имоти, а България поема ангажимент да обезщети по справедлив начин своите потърпевши граждани. След 10.11.1989 г. е приет специален текст в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ). Той предвижда, че български граждани или техни наследници, чиито земеделски земи са послужили за погасяване на държавен дълг, съгласно спогодбата от 1964-та, следва да получат поименни компенсационни бонове или земя. Обаче през 1997 г. Министерският съвет одобрява промяна в Правилника за прилагането на ЗСПЗЗ, според която право на обезщетение имат само собствениците (съответно наследниците) на тези имоти, които фигурират в точно определен опис на Централния държавен архив, и т.н.
Най-напред си изяснете какви са тези облигации на свекъра ви, кога са изплатени и на какво основание. Не можете ли да говорите с големия си девер или с племенницата? Важно е да се знае кога е починал свекър ви, кога са изплатени облигациите. В случай че е извършена делба без участието на един от наследниците, можете да искате обявяване нищожността на делбата.
Щом смятате, че съпругът ви е наследил нещо, което не е получил, потърсете доказателства в тази насока, ангажирайте адвокат и ако е възможно, ще заведете съдебен иск. По-лесно е да се разберете по роднински и ако имате основание да получите нещо, то да ви се даде доброволно. Простете, но не е сериозно да се изразява становище за изплатени “не знам кога и не знам какви” облигации. Свекър ви може да е извършил делба приживе. Може по друг начин да се е разпоредил с имуществото си и тези облигации да не са били в наследствената маса. Най-напред си отговорете на куп въпроси и след това ще можете да вземете правилното решение. Можеше и да не ви отговаряме, но го правим, за да разберете, че едната само добронамереност не стига, а и всички читатели да знаят да задават въпросите си така, че да получават компетентна консултация.
Така е по закон
След смъртта на съпруга ми брат му прибра облигациите
Делба, извършена без участието на някой от сънаследниците, е нищожна
0 коментара
Все още няма коментари