Земята ни е възстановена, но не е уредена собствеността между наследниците - двама братя. Единият живее в чужбина. Другият е починал. Наследниците му искаме да уредим наследството, а чичо ни от чужбина е съгласен да се откаже от наследството в наша полза. Как да постъпим?
Таня ГЕТОВА, Велико Търново
За да поделите наследството извънсъдебно, бързо и без много разходи, ще потърсите адвокатска кантора. Колегата ще ви съдейства да уредите нещата. А те са отказ от наследство от живеещия в чужбина и доброволна делба между низходящите (деца, внуци) на починалия в България.
Отказът от наследство е едностранно волеизявление на наследник с цел да бъде прекратено правото му на наследяване. Той трябва да направи писмено заявление за това до районния съд по местонахождение на откритото наследство.
Законът не определя този отказ да има някаква специална форма и дори не предвижда нотариална заверка на подписите. Самото заявление до съда се вписва в особена книга. Така частта на отреклия се уголемява дяловете на останалите наследници. Отрече ли се веднъж, то е безвъзвратно. За да няма колебания и тълкувания, съветвам ви роднината ви от чужбина да направи своето заявление с данни за самоличността на наследника и наследодателя до районния съд, като преди това завери подписа си пред нотариус.
У нас са възможни и законни два вида делба - доброволна и съдебна. Разбирам, че вие, наследниците, се спогаждате добре и спокойно можете да пристъпите към доброволна делба. Тя се извършва чрез договор.
Много е хубаво, ако наследените земеделски земи могат да се разделят на реални дялове. Тъй като наследявате недвижими имоти, задължително е договорът (спогодбата) да бъде сключен с нотариално заверени подписи, както и да бъде вписан.
Разделете имотите с доброволна делба, след като чичо ви се откаже от наследство
0 коментара
Все още няма коментари