Особена закрила при уволнение за някои болни
1 коментара
Снимка Иван Григоров
Каква закрила и какви права имам като инвалидизиран с ЕР на ТЕЛК, диагноза исхемична болест на сърцето. Бях включен в Национална програма „Заетост и професионално обучение на хора с увреждания” за три години. Когато програмата завърши, ми прекратиха трудовото правоотношение по чл. 328, ал. 1, т. 3 от КТ и останах без работа. По време на програмата бях преназначен от пазач на портиер-пазач. Правилно ли е, или не?
Илиян ИЛИЕВ, Благоевград
В чл.333, ал.1, т.3 от Кодекса на труда (КТ) е предвидено, че в случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай работник или служител, боледуващ от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването.
В Наредбата за болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила, съгласно чл. 333, ал. 1 от КТ, е предвидено, че закрила при уволнение имат работници или служители, боледуващи от някоя от следните болести:
1. исхемична болест на сърцето; 2. активна форма на туберкулоза; 3. онкологично заболяване; 4. професионално заболяване; 5. психично заболяване; 6. захарна болест.
Предприятието събира предварителна информация от работниците, които са определени за уволнение, страдат ли от болести, посочени в наредбата.
Според Националната програма за заетост и професионално обучение на хора с увреждания държавата плаща минимална работна заплата, осигуровки и отпуски за всички назначени по проекта хора с увреждания в продължение на три години. След третата година държавата поема 30 на сто от внесените за лицето осигурителни вноски. Основният принцип, с който са съобразени разпоредбите на трудовото законодателство, е да се създаде стабилност в отношенията между страните по трудовия договор и да не се допускат едностранни промени относно неговите основни елементи – място и характер на работата, срок на действие, размер на възнаграждението, а също и промени в страните по трудовото правоотношение. В чл. 119 от КТ е залегнал общият правен принцип по отношение на договорите – те могат да бъдат изменяни по общата воля на страните.
Със сигурност сте се съгласили да бъде променена длъжността ви, защото това е невъзможно да стане едностранно. В случая това не е толкова важно. Ако работодателят не е получил предварително разрешение за уволнението ви, можете да искате от съда да ви възстанови на предишната длъжност, да ви изплати обезщетения и т. н. Но дали е така, не знам. Обърнете се към Областната инспекция по труда, като представите индивидуалния си трудов договор, както и заповедта за прекратяването му и ако не са изпълнени законовите разпоредби, ще можете да защитите накърненото си право.