Съществуват ли законови условия, при които преживял съпруг/а, пенсионер, може да получава пълната пенсия на починалия си съпруг/а? Кои пенсии не могат да се наследяват? Може ли наследник да се откаже от пенсия в полза на друг?
Петрана ПЕТКОВА, Сливен
Г-жо Петкова, право на наследствена пенсия имат децата, преживелият съпруг и родителите, като се наследяват всички лични пенсии, с изключение на пенсиите за гражданска инвалидност, социалните пенсии за старост или инвалидност, пенсиите за особени заслуги и персоналните пенсии - чл. 80, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Отказът от наследство не лишава наследниците от право на наследствена пенсия.
Правото на наследствена пенсия според чл. 82 от КСО има преживелият съпруг 5 години по-рано от възрастта за придобиване на пенсия за осигурителен стаж или преди тази възраст, ако е неработоспособен. Смятат се за неработоспособни наследниците с определена от ТЕЛК (НЕЛК) 50 и над 50 на сто загубена работоспособност.
При определяне на наследствената пенсия се спазват следните проценти, като основата е личната пенсия на починалия наследодател: при един наследник - 50 на сто от личната пенсия; при двама наследници - 75 на сто от личната пенсия; при трима и повече наследници - 100 на сто от личната пенсия (чл. 81, ал. 1 от КСО).
Извън правото на наследствена пенсия пенсионерите със сигурност получават добавка от пенсията на починал съпруг. Пенсионерът има право на добавка от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга. Тази добавка не може да се получава заедно с наследствена пенсия от същия наследодател.
Наследствена пенсия или добавка от пенсията на починал съпруг
5 коментара
Снимка Иван Григоров