Четири деца сме наследници на земеделска земя, собственост на починалия ни баща. Нивите са три, с различни площ и категория. Как да стане делбата така, че всеки да е доволен? Освен това единият от наследниците е болен и не е в състояние да пътува. Може ли да упълномощи някой от другите наследници? Не сме наясно в съда ли да подадем молбата, или чрез адвокат?
Петранка САВОВА, Сухиндол
Най-общо казано, делбите на земеделски земи са доброволни и съдебни. Доброволните са свързани с по-малко разходи и стават по-бързо, но е нужно съгласието на всички сънаследници. Ако сънаследниците се разберат как да си поделят наследствените имоти, се сключва договор за доброволна делба. За да бъде този договор валиден, е нужно да бъде нотариално заверен. Договорът за доброволна делба се изготвя в писмена форма и се прилагат съответните скици-проект за делба. Тези скици се изработват от общинска служба по земеделие. След заверката при нотариус и вписването на договора в службата по вписвания към съответния районен съд е нужно информацията за новия собственик да постъпи и в общинската служба по земеделие. Когато няма съгласие между наследниците как да се извърши делбата на полските имоти, се прибягва до съдебна делба. При нея съдът определя квотите на отделните сънаследници, а после техническо лице-експерт определя какъв реален дял ще получи всеки от тях. Предварително експерт - оценител на земеделски земи определя цената на отделните парцели, получени в наследство. Като правило делбата става не по площ, а по цена. Най-често се определят дялове за всеки наследник, които обикновено се определят по жребий. Тъй като не е възможно да се получат абсолютно равни дялове, те се уравняват с пари. Добре е да знаете, че след делбата не може да се получат дялове, по-малки от 3 декара за ниви, от 2 декара за ливади и от 1 декар за трайни насаждения. Освен това новообразуваните имоти трябва да имат осигурен достъп - чрез път или с пътен подход. Има и други технически изисквания - за лице на имота, за предотвратяване на ерозия и т.н. Важно е дали от всеки достатъчно голям имот всеки наследник ще получи дял, или отделните наследници ще получават като цели парцели наследствените имоти. За предпочитане е да не се раздробява земята, тъй като всяко разделяне на земеделския имот намалява цената му. Съделителите много трудно могат да получат най-точно и най-справедливо решение, особено при много наследници и при голям брой и разнокачествени имоти. Отдалечеността на населеното място, почвената категория, площта на отделен дял и т.н. имат свое значение, но много трудно подлежат на точна оценка.
Няма пречка болният сънаследник да упълномощи някого от другите наследници или трето лице да го представлява. Задължително пълномощното трябва да е писмено, с нотариална заверка на подписа и да са идентифицирани имотите, предмет на разпореждането, (вид, площ, граници, съседи).
Ако всички държите да ползвате земята и да е справедливо, ползвайте я в режим на съсобственост. За да сте сигурни, че няма да има последващи спорове и възражения, изгответе споразумение за трайното ползване на общите имоти и го заверете нотариално. Има и други варианти. Не ви е нужен съд, щом ще постигнете извънсъдебно споразумение. Стигнете ли до съд, ще загубите време и пари, ще се обтегнат отношенията между наследниците.
Все още няма коментари