При разделяне на поземлен имот единият от наследниците почина и след десет години никой от неговите наследници не прояви интерес. Как трябва да се подели имотът между останалите, примерно трима, преки наследници?
Румяна КАЛПАКЧИЕВА, Велико Търново
Питате по принцип, ще ви се отговори по същия начин. Съобщавате, че веднъж сте разделили наследения имот. Какво сте делили, при какви квоти и пр., делим ли е бил имотът изобщо и т.н., не знаем. Факт е, според вас, че след делбата един от наследниците (съделители) е починал. Десет години след смъртта му, не казвате кога е настъпила, никой от наследниците му не се интересува от имота.
Тъй като не знам интересувал ли се е някой от другите сънаследници (съсобственици), полагал ли е грижи за него, а може би владял и т.н., приемам, че тримата “преки наследници” са равнопоставени. Значи, техните дялове се уголемяват с по 1/3 (една трета) идеални части от дела на починалия. Колко е, как е, вие си знаете.
И тримата могат да поискат да им бъдат издадени нотариални актове за собственост по наследство (за вече получения от тях имот след делбата) и по давностно владение (за третината от имота на починалия съсобственик). Има още много подробности, “препъникамъни”, които е невъзможно да предвидя. Конкретната работа ще я свършите пред нотариус, непременно с участието на адвокат.
Темида
Можете да придобиете части от имота на починалия съсобственик по давност
0 коментара
Все още няма коментари