Отговаряме на многобройни читателски питания, свързани със сроковете, в които е възможно да търсят защита при нарушения по трудовите им правоотношения.
Голяма част от работоспособното население в България сключва трудови договори при назначаване на работа. В резултат от това възниква трудово правоотношение между работодателя, от една страна, и работника или служителя, от друга. Неговото съдържание са корелативно (взаимно зависимите) свързаните права и задължения между двете страни.
Във връзка с упражняването на правата Кодексът на труда (КТ) в чл. 358, ал. 1 е определил срокове, които по своята същност са давностни. Това означава, че с изтичането им правото на субекта продължава да съществува, но вече е лишено от държавна защита, т.е. то е само едно естествено право.
Накратко, тези срокове са три вида: Един месец е срокът да се сезира съдът по спорове за ограничена имуществена отговорност на работника или служителя и за отмяна на дисциплинарно наказание “забележка”. Двумесечен е срокът по спорове за отмяна на дисциплинарно наказание “предупреждение за уволнение”, изменение мястото и характера на работата и срещу незаконосъобразно прекратяване на трудовото правоотношение. По всички останали трудови спорове, включително за всички плащания по трудовото правоотношение, срокът е много по-дълъг - 3-годишен.
Втората алинея на чл. 358 от КТ определя момента, от който започва да тече давността в отделните случаи (хипотези). За искове за отмяна на дисциплинарни наказания и за изменение на мястото и характера на работата срокът започва да тече от деня на връчването на заповедта. При спорове срещу уволнение - меродавен е денят на уволнението. За предявяване на други възможни искове - давност тече от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо и е могло да бъде упражнено. Изискуемостта при парични вземания се смята настъпила в деня, в който плащането е трябвало да се извърши по надлежния ред.
Трябва също да знаете, че производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите.
Не се плащат такси и разноски, включително и за молбите за отмяна на влезли в сила решения.
Консултация
Какви са сроковете за защита при нарушения по трудови правоотношения
0 коментара
Снимка Иван Григоров
Все още няма коментари