В продължение на 2 г. работих по втори трудов договор, почасово – 15 часа месечно. Помолих счетоводителката да ми завери стажа. Оказа се, че тя не знае как да стори това. Аз смятам, че щом законите разрешават да има такъв вариант на работа, трябва да има и начин за оформяне на документите. Насочете ме към кого да се обърна за консултация, за да приключа с трудовите си правоотношения?
Катя ПЕТРОВА, Велико Търново
Редът за осигуряване на лицата, които работят по втори или допълнителен трудов договор, е определен в чл. 4, ал. 1, т. 6 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Тези работници и служители подлежат на задължително осигуряване за всички осигурителни социални рискове. В трудовите книжки се заверява трудовият стаж. За осигурителния стаж работодателят трябва да издаде удостоверение (НОИ, обр. УП-3). Когато продължителността на осигурителния стаж е равна на продължителността на трудовия стаж, при прекратяване на правоотношението в трудовата книжка се вписва: "Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов стаж". Този текст се заверява с печат и подписи на ръководителя и главния счетоводител. Осигурителният стаж се установява с трудови, служебни и осигурителни книжки, с Удостоверение УП-3 и с данните по чл. 5, ал. 4 от КСО. Удостоверението УП-3 се издава въз основа на изплащателни ведомости, други разходооправдателни документи и договори за възлагане на труд. Редът за изчисляване на осигурителния стаж е определен в чл. 38 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС).
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 6, сочи: Задължително осигурени за всички осигурени социални рискове по този кодекс са: лицата, които работят по втори или по допълнителен трудов договор. Разпоредбата на КСО, чл. 5, ал. 4, задължава:
Осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в НАП данни за: осигурителния доход, осигурителните вноски за ДОО, "Учителския пенсионен фонд", здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" и изплатените суми от фонда, осигурителните плащания, осигурителния стаж и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица - поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване.
Как се изчислява осигурителният стаж, ще видите в НПОС, чл. 38:
Осигурителният стаж се изчислява в дни, месеци и години,
а за периода след 31 декември 2004 г. - в часове, дни, месеци и години, за времето, през което лицата са били осигурени и за това време са внесени или са дължими осигурителните вноски за: всички осигурени социални рискове; всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест; всички осигурени социални рискове без безработица; инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест; инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт. За времето преди 1 януари 2003 г. осигурителният стаж за лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 КСО се зачита и изчислява, както следва: за един ден осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата са отработили най-малко половината от законоустановеното за тях работно време за деня и са получили възнаграждение, не по-малко от минимално установеното за страната за съответната продължителност на работното време; осигурителният стаж на лицата, които са отработили по-малко от посоченото в т. 1 работно време и са получили възнаграждение, не по-малко от минимално установеното за страната за съответната продължителност на работното време, се изчислява, като сборът от отработените часове се раздели на законоустановената за тях дневна продължителност на работното време. При тези условия се изчислява и осигурителният стаж на лицата, работещи при сумирано отчитане на работното време, като осигурителният стаж не може да бъде по-голям от броя на работните дни, за които е установено сумираното отчитане на работното време. Осигурителният стаж на лицата, които са получили възнаграждение, по-малко от минимално установеното за страната за съответната продължителност на работното време, се изчислява, като изплатената сума се раздели на среднодневната минимална работна заплата за страната;
Ако през месеца възнаграждението, върху което са внесени осигурителните вноски, е по-малко от минималната работна заплата за страната, осигурителният стаж се определя, като полученото възнаграждение се раздели на среднодневната минимална работна заплата за страната
За осигурителен стаж на самоосигуряващите се лица се зачита времето, за което са внесени дължимите осигурителни вноски. При изчисляване на осигурителния стаж на лицата, които са работили при определено с Кодекса на труда или с друг нормативен акт работно време, един пълен месец осигурителен стаж се зачита, когато са зачетени за осигурителен стаж всичките работни дни. Ако зачетените за осигурителен стаж дни през отделни месеци на годината са по-малко от работните дни за месеца, осигурителният стаж се признава за толкова месеца, колкото се получават, като общият брой на дните, зачетени за осигурителен стаж, включително дните на ползвания законоустановен отпуск, се раздели на 21 при 5-дневна работна седмица и на 25 при 6-дневна работна седмица. Към изчисления по този начин осигурителен стаж се прибавят и пълните месеци, зачетени за осигурителен стаж, през годината. Ако през календарния месец лицето е било осигурено на различни основания, за осигурителен стаж се зачита не повече от един месец. Една година осигурителен стаж се зачита, когато са зачетени за осигурителен стаж 12 месеца.
Среднодневната минимална работна заплата за страната се определя, като минималната работна заплата, установена за страната, се раздели на броя на работните дни за съответния месец
Осигурителният стаж на лекторите преподаватели, които работят по трудово правоотношение в едно или повече учебни заведения, в читалища или други организации, се определя, като за един месец осигурителен стаж се зачита календарният месец, през който са изработени най-малко 75 часа, а във висшите училища - 50 часа, и са внесени или дължими осигурителните вноски върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя. Когато са изработени по-малко от 75, съответно 50, часа, общият брой на изработените часове се разделя на 3, съответно на 2, и осигурителният стаж се зачита в дни, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия. От 1 януари 2005 г. за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата са полагали извънреден труд. В този случай осигурителният стаж се зачита, като сборът от изработените часове през месеца, включително извънредният труд, след превръщане на нощните часове през нощните смени в дневни се раздели на законоустановеното работно време на лицето. Зачетеният осигурителен стаж може да бъде повече от календарното време.
Надя СТАМБОЛИЕВА
Все още няма коментари