Наследих триетажна жилищна сграда (като всеки един от етажите представлява апартамент). В къщата, разбира се, има и три мазета, но те не са описани в нотариалния акт. Един мой роднина си направи работилница в едно от мазетата, без да ме попита, и сега с нотариална покана искам да го изгоня от това мазе. Баща ми преди години дарява един етаж и едно мазе на сестра си (и е точно упоменато в нотариалния акт кое мазе е нейно). Но в първоначалния нотариален акт (на цялата къща, която е на името на баща ми) не пише нищо за мазетата. След това в нотариалния акт на дарението изрично е записано кое мазе баща ми дарява на сестра си. Тоест по тази логика останалите мазета сега са си мои. Някакви идеи как да процедирам?
Георги МОНЕВ, Добрич
Потърсете предходни документи за собственост (стари нотариални актове, делби) или архитектурни планове за къщата. Там евентуално може да има информация не просто, че има мазета, а кое мазе към кой апартамент е. По принцип мазетата са общи части, ако не е изрично описано друго. Когато са общи части, на практика всеки от собствениците на апартамент притежава съответните идеални части (вероятно по 1/3) от всяко мазе. В такава хипотеза единственото решение е да се разберете писмено или устно как си разпределяте ползването на мазетата.
Що се касае до работилницата, то е налице нарушение от съседа ви, че ползва общи части не по предназначение и без съгласие на другите собственици. В този смисъл поканата следва да е на база решение на собствениците за освобождаване на общите части или за плащане на наем. Не пречи да сезирате и съответните органи - ХЕИ, пожарна и т.н., тъй като тази работилница едва ли функционира със съответните разрешителни. Имайте предвид, че поканата може да я изготви и друго лице (адвокат), а нотариусът единствено връчва и не разследва съдържанието.
Абракадабра
Как да разбера кое от неописаните мазета в нотариалния акт е мое
0 коментара
Все още няма коментари