Майка ми е написала завещание, съхранявано в нотариат, в което упоменава мен като единствен наследник на имуществото, придобито по време на брака й с баща ми (вече покойник). Въпросът ми е имат ли законно право на наследство двамата ми братя (деца от първия й брак), при условие че нейното желание е да я наследя единствено аз? Решение ли е покупко-продажбата на частта от апартамента, собственост на майка ми? Трябва ли да се представи документ за извършен паричен превод по банков път при самата сделка, или може продажбата да бъде само фиктивна?
Марио П., Стара Загора
Децата на майка ви от първия й брак са нейни наследници по закон и като такива имат право на запазена част от наследството. Те имат право да поискат от съда възстановяване на запазената им част, тоест завещанието да бъде отменено, но само до размера на запазената им част. Това не става автоматично, а само ако те заведат такова съдебно дело. На атакуване по същия ред подлежат и даренията, ако такива е правила майка ви приживе, тоест безвъзмездните сделки, с които наследодателят е накърнил запазената част на законните си наследници.
Покупко-продажбата на частта от апартамента, собственост на майка ви, е решение, да. При това единственото. Суми до 10 000 лева при сделки с недвижими имоти могат да се плащат и на ръка. Няма пречка в акта да е записано, че сумата е платена и получена така.
Имат ли право на наследство децата на майка ми от първия й брак?
0 коментара
Снимка Иван Григоров
Все още няма коментари