Палил по 40 цигари на мач. Хвърлял ги недопушени и веднага бъркал за нова. Дипломиран химик. Винаги елегантен край тъчлинията и със строг поглед. Винаги със специфична теза в главата си. През 1978 г. става един от любимците на аржентинския народ. Неговият отбор печели световната купа и докарва до делириум почитателите на „албиселесте“. Името му е Сесар Луис Меноти.
Треньорската му кариера започва в края на 60-те години, когато влиза като асистент в щаба на своя бивш колега в нападението на „Росарио Сентрал“ Мигел Хуарес - Ел Хитано. През 1970 г. двамата отиват в командировка в Мексико, където гледат на живо срещи от световното първенство. Това са знакови дни за Меноти, защото видяното ще окаже влияние върху философията му за футбола. Бившият аржентински национал е впечатлен от изявите на Бразилия. Съзнанието на Кльощавия, както го наричат в родината му, е завладяно от магията на Пеле, Жаирзиньо, Тостао, Жерсон и останалите бразилски виртуози.
Всъщност Меноти и Пеле са приятели, тъй като са се засекли в „Сантос“ през 1968 г. „По онова време в Аржентина бе модерно да се играе с плътно персонално покритие. Всички се стремяхме да играем тактически като италианския „Интер“. След световното в Мексико обаче възприех бразилската идея за футбол. Когато започнах да водя „Уракан“, наложих идеите си. Трябва да има атакуваща игра, да има спектакъл. Голът трябва да бъде пас към мрежата“, споделя по-късно Кльощавия.
В края на 60-те и началото на 70-те години аржентинският национален тим е пълна скръб. „Гаучосите“ въобще не се класират за Мексико'70, а на Мондиал'74 записват победа единствено над Хаити. Веднага след фиаското във ФРГ за селекционер е назначен 35-годишният Сесар Луис Меноти. Бившият нападател се заема с трудната задача да подготви „албиселесте“ за следващите световни финали. Те ще бъдат по-специални за Аржентина - страната е определена да бъде домакин още през 1966 г.
Бъдещата голяма звезда Диего Армандо Марадона е едва 17-годишен. „През 1978 г. Марадона вече бе забелязан. Попадна в полезрението ми, но не го взех на мондиала. Това беше добре и за нас, и за него“, отчита след време Меноти.
Работата му относно физическата издръжливост се отплаща в нажежените продължения на финала с Холандия в Буенос Айрес. След аржентинския триумф Меноти разкрива, че още преди продълженията е бил сигурен в успеха на отбора си, защото е виждал как неговите момчета са далеч по-свежи от „лалетата“. Големият шанс за гостите е в последната минута на редовното време, когато Аржентина кръжи над бездната, но топката се спира в гредата.
Задава се Мондиал'82. Аржентина логично е сред фаворитите. Армията на Цезар обаче е разбита в Испания. Световните шампиони губят от Италия и Бразилия и слизат намусени от сцената. Дълго време след това Кльощавия не спира да говори за действията на „адзурите“ спрямо Марадона: „Една германска телевизия ми показа как италианците малтретират Диего на терена. Видях повече от 40 сцени, при които той е фаулиран по най-грозен начин. Ритаха го даже когато лежеше на тревата“. След близо 10 години начело на „гаучосите“ Меноти се насочва към клубния футбол.
Меноти пръв забелязва Марадона
Треньорът оставя Диего извън състава за мондиала през 1978 г.
0 коментара
Все още няма коментари