Николай Божинов е роден на 1 април преди 61 г. в София и е известен най-вече като бизнесмен, макар че е бил и много добър спортист. Играл е футбол, хокей на лед, отличен скиор и тенисист е. Той е с диплома за треньор по футбол, завършил е и специалност “География” в СУ “Кл. Охридски”.
Името му се свързва преди всичко с комплекса “Глория палас” до Горна баня, известен на столичани като Дипломатическия клуб. Божинов е и председател на фондация „Български спорт”, а вече е и начело на Инициативния комитет за дългосрочно развитие на Витоша, който си е поставил за цел София чрез планината Витоша да стане ски столица на Европа.
- Не закъсняхте ли с реабилитирането на Витоша като спортен и туристически център и все пак защо точно сега се роди Инициативният ви комитет?
- Първо, никога не е късно за добро дело. Моят род е от София, а децата и внуците ми са вече пето поколение софиянци. А и след като София ще е европейска столица на спорта през 2018-а, защо да не стане и европейска столица на ските, ама не за една година, а завинаги. Напълно възможно е. Грехота е тази планина да загива. Представяш ли си, ако примерно Виена я имаше, какво щеше да стане? Навсякъде съм карал ски и факт е, че София е единствената столица, която има такава планина наблизо, и реално погледнато, ако ние се хвалим, че за последните 6 месеца София е посетена от 460 хиляди туристи, си е направо срам, голям срам и загуба. Мюнхен за “Октоберфест” е посетен от 7 милиона туристи. А ето в момента се разхождаме повече от час из центъра на София и аз не виждам нито един чужд турист, макар че по някакви статистики се казва, че най-посетена е църквата „Света София”, след това Боянската църква и на трето място Витоша. Сега, ако срещнеш турист на Витоша, ще е някой заблуден, объркал се просто...
- А софиянци ходят ли на Витоша?
- Никой не ходи. Защо ли? Навремето знаеш, чакахме с часове и дори се биехме да се качим на автобусите за Витоша, а сега? Няма автобуси, няма къде да се подслониш, няма-няма. Само мръсотия, кочина... А ако имаше едни хубави писти и пътечки, хората щяха да се разхождат, да гледат как други се спускат, пият чай, дишат чист въздух... Да, ама не! Представяте ли си да имаше осветени писти. Всичко щеше да има голям икономически ефект, щяха да се отворят и много работни места, плюс здравословния ефект, и още, и още... София ще бъде посещавана от страшно много чартъри, защото ски туристите са богатите туристи, те не са като тези по нашето Черноморие. Няма по-естествено нещо от София да е ски столица на Европа, просто няма друга такава столица, която да притежава това богатство като планината Витоша.
- А какво би станало с имотите, които са в полите на Витоша?
- Първо, цените им ще се вдигнат тройно и четворно. Най-малко. Ето в Кицбюел например, там няма квадратен метър под 5000 евро. Защо и тук да не е така. Бил съм в къщата на Бекенбауер преди 15 г. и ще ти кажа, че за да си купи лично той къща в Кицбюел, е чакал 10 години. За мен е престъпление тази планина да не функционира и да не храни София. Освен че София може да бъде ски столица, може да бъде и спа столица.
- Добре, как виждатеи конкретно реализацията на вашите идеи?
- Ако има добро желание от парламента и правителството, това може да стане много лесно и бързо. Приема се бърз закон за развитието на Витоша, ама не до 2024 г., а изобщо. Поне това е мнението и на моите колеги от Софийския университет, учени и географи, които смятаме, че освен като ски зона планината може да се ползва целогодишно – лятно време да се правят зелени училища, байкове да се карат, и още и още. Ето и през лятото примерно в Алпите няма места, всичко там се ползва целогодишно, и така трябва. Бил съм и лятно, и зимно време в Алпите, и все няма места. Защото за всички има по нещо, помислено е за всички възрасти.
- А конкретно за пенсионерите какво има или би могло да има?
- Като карах ски на Кортина д`Ампецо, горе (все едно на Черни връх) има един голям ресторант, който е обкръжен с шезлонги и купища одеяла, тоалетни на най-удобни места, за разлика от Витоша, където няма нищо подобно. Възрастните хора се качват всеки уикенд горе, пият си по едно горещо вино, разхождат си се спокойно, припичат се на слънце, водят си и домашните любимци, загръщат се с предоставените им одеяла, ако леко подухва, и се радват на живота. Става дума за хора над 70-80, че и повече години. Аз съм се изкачвал на връх Миджур, който е на 2200 м, а 500 м под него, на 1700 м, сърбите са изградили ски курорт “Бабин зуб”, където е пълно с живот, а ние тук нямаме нищо. Качваш се примерно на Мусала и не можеш да пиеш дори една вода, няма. Хората са в потрес.
- С еколозите как ще се преборите?
- Еколозите не са някакви свещени крави. Защо еколозите не спират в Австрия и Италия да се правят ски писти, а нашите самозвани “пазители на природата” искат да блокират всичко на Витоша и затова днес е в такова окаяно положение и тъне в пълна разруха. Според мен ски пистите и лифтовете са най-екологичните съоръжения. Ето сега “Щастливеца” на Витоша е като паметник, “гръмнат” от времето. Искам да кажа, че планината не е на еколозите, моите уважения, ама нито един от тези еколози не е роден в София. Тия нашите еколози не са играли физическо, отсъствали са от тези часове май. Нека извикаме кмета на Виена и да го питаме, ако имаха такава планина, как щеше да реагира, какво щеше да прави?
- А финансиране откъде?
- Финансирането може да се осигури от европейски програми с лекота. А и бюджетът на София е толкова голям, че не би трябвало да се затрудни, пък и парите, вложени във Витоша, ще се възвърнат за 3 години. София е обявена за спортна столица на 2018 г. и до този срок ако Витоша се изгради като модерен ски център, което е напълно възможно, и се вземе една специална програма от правителството, София може да кандидатства и да спечели домакинството на зимни олимпийски игри.
- Вие всъщност защо 27 години след като Витоша не функционира пълноценно, се активизирахте? Кой ви подкрепя?
- Рано или късно трябваше да се реагира. Почти целият Софийски университет, начело с Биолчев и Христо Пимпирев, видни наши спортисти, 100 процента съм сигурен, че и БОК ще застане зад нас, тъй като ние сме партньори. Трябва да се знае, всички ще спечелят, не само софиянци. Скиорите от цял свят обичат да карат на различни места. София с Витоша е Елдорадо за нас. Нашето летище ще стане малко и тясно за желаещите да кацат тук. И смятам, че средно по половин милион гости ще ни посещават на месец.
- Нека да поговорим и за фондация „Български спорт”, с какво ще се похвалите?
- Фондацията е на 23 години, а аз съм неин председател 15 години. Фондацията е партньор на БОК, на Спортния тотализатор, както и на всички федерации, които са нейни членове. Набираме дарения, но най-много пари идват от спортното министерство и БСТ. Хубавото е, че всяка година фондацията изразходва за лечение на спортисти средно 150-200 хиляди лв. Оказваме редовно помощ и на ветераните, като им отделяме по 500-600 лв. всяка година. И другото перо е за спортните „Икари”. Досега най-много такива награди са получили представителите на спортове като борба и вдигане на тежести. Между другото, на едно награждаване със спортните „Икари” Боби Михайлов, шефът на БФС, се запозна със световната ни шампионка по художествена гимнастика Мария Петрова и двамата се ожениха. И тази година може би на 19 декември в Софийската градска художествена галерия пак ще наградим най-заслужилите в българския спорт. Само дано не стане като миналата година, когато Григор Димитров не благоволи да дойде да си вземе “Икара”, който му се полагаше за високо спортно майсторство...
- Напоследък наши елитни състезатели по волейбол, по бокс започнаха да откриват спортни школи. Как гледате на това явление?
- Прекрасно е. Дано им провърви. Ето братята Пулеви влагат един милион лева, ами те могат да си похарчат тези пари, а те като истински българи залагат на бъдещето на своя спорт. Достойно за уважение! Дай боже и други големи наши спортисти да ги последват.
Елена Коцева
Все още няма коментари