Франция и Швеция унизиха „лъвовете”
БФС е време да даде отговори
Това ръководство явно не прави нищо градивно
1 коментара
Националният ни отбор по футбол, воден вече от Петър Хубчев, претърпя очаквано крушение при гостуванията си на отборите на Франция (1:4) и на Швеция (0:3) в квалификационна група „А” за световното първенство в Русия през 2018 г. За жалост, ако се каже, че това не е нещо неочаквано, ще е грешка. Напротив – бе очаквано и това е трагедията на „лъвовете”.
Скандинавците вече в 13 поредни мача нямат поражение срещу „трикольорите”, като в тях имат две равенства и 11 победи. Седем от тях са поредни, а головата разлика в тези седем срещи е потресаваща - 0:20 в полза на шведите, които дори без мегазвездата Златан Ибрахимович, който се отказа от националния тим, са прекалено силни за българските футболисти.
Тук идва моментът да се зададат някои въпроси, които футболните специалисти обсъждат помежду си, но някак им е неудобно да изрекат публично. Двете загуби бяха очаквани, но не само защото знаем какъв ни е отборът и срещу какви футболисти ще се изправим. Ясно е, че само един Антоан Гризман струва повече от всички избраници на Хубчев. Но защо е така? Сегашният шеф на БФС Борислав Михайлов много обича да се тупа в гърдите колко важна фигура е в УЕФА, да пие уиски и да танцува на чалга. Но когато той бе капитан на „четвъртите в света”, колко струваха Христо Стоичков, Краси Балъков или днешният му заместник Йордан Лечков? Бяха играчи от световна класа и за огромни за времето си пари. Питането е защо сега нямаме такива в националния тим? Какво направиха Михайлов, Лечков, Емо Костадинов и компания за развитието на българския футбол? Ако са на градус и кеф, биха обяснявали дълго колко топки са дали на школите и колко семинара за треньори са провели, съответно финансирали. Да, но видяхме какво е нивото на „лъвовете” и че те просто нямат зъби и нокти вече. Изключение са няколко добри отигравания и проблясъци на Ивелин Попов и Мишо Александров, както и добрите намеси на вратаря Владо Стоянов. Михайлов вече 11 години е начело на БФС, а преди това 4 бе заместник на Иван Славков. Защо не каже какво направи за толкова време? То се вижда на футболния терен – нищо!
И може ли първият вицепрезидент на централата Йордан Лечков преди тези тежки мачове да каже, че отиваме, за да загубим, защото онези са много по-добри? Че не се очакват резултати в този квалификационен цикъл, няма поставени цели. С каква нагласа са излезли националите на „Стад дьо Франс” и „Френдс Стейдиъм”, че и в следващите мачове, след като никой не вярва в тях?
Привържениците на футбола винаги ще вярват във футболистите, но вече никой не вярва в ръководството на БФС.
Костадинов: „Бихме се в съблекалнята”
Героят от САЩ’94 Емил Костадинов се превърна в център на внимание и в Швеция, след като направи тур из медиите във Франция. В Стокхолм Коща разби един от най-големите митове, които се ширят в скандинавската страна, за загубата ни с 0:4 в мача за 3-4 място на световното през 1994 г.
В Швеция се твърди, че нашите са били махмурлии и не са можели да направят 20 метра в права линия. Автор на легендата е покойният мениджър Ларс Т. Петерсон, който дълги години работи с Наско Сираков и се позовава на негови разкази. Българите се били забавлявали здраво в Лас Вегас преди срещата в Лос Анджелис, гласи шведският мит.
"Не, не, няма такова нещо! Имахме проблеми в съблекалнята. Но това е нещо нормално, няма нищо странно. Не сме били махмурлии. Карахме се кой къде да играе. Нормален бой", коментира Коща.
Хубчев готов с изводите
„След Франция казах, че 5-6 човека се раздадоха на максимум. В Швеция бяха 8-9-10, от което съм доволен”, коментира националният ни селекционер Петър Хубчев след загубите.
„Индивидуалните грешки няма как да ги махнем. Футболистите чувстват, че играем малко по-добре, отколкото в мача с Франция, и можем да направим нещо. От двете срещи можем да си извлечем много поуки. Искам да изчистим индивидуалните грешки. Повечето голове дойдоха след грешно заставане или грешен пас, или грешно позициониране. Ако го намалим, ще е добре. Много по-агресивни трябва да бъдем. Плюс тичане трябва и агресия. Много повече…”, пожела си Хубчев.