През октомври 1961 г. на XXII конгрес на КПСС е приета партийна програма, като основната задача е изграждането на комунистическо общество в СССР до 1980 г. За целта трябва да се изравнят стандартите на страните от соцлагера и да се появи общо икономическо пространство.
Така през 1960-те СССР на практика помага на България да се възползва от това, което природата ѝ е дала. Тогава се появяват нови отрасли, като хранителна промишленост, и нови рекорди – през 1963 г. за пръв път България е на първо място в света по износ на домати. А някои продукти, като чушките, получават добавка „български“ към името си – на руски и до днес се наричат „болгарский перец“, защото в страната се внасят именно от България. През социализма московчани ходят в магазин „Варна“ на „Ленински проспект“, за да си купуват чушки и други подукти от България.
В същото време България активно изнася тютюн, който, както пише вестник „Известия“, руснаците харесват. Българският тютюн е увековечен не само в нашата, но и в съветската литература.
През 1970-те съветската външна търговия се стреми да повиши производството и стандарта на живот в цялата световна социалистическа система. През 1971 г. е приета Комплексната програма за по-нататъшно задълбочаване и усъвършенстване на сътрудничеството и развитието на социалистическата икономическа интеграция на страните членки на СИВ. В рамките на този план България участва в изграждането на съоръжения на територията на СССР – например газопровода „Союз“ (тогава се нарича „Оренбург – Западната граница на СССР“), Киембаевския азбестодобивен комбинат, Уст-Илимския дърводобивен комплекс. НРБ доставя машини, оборудване, материали за тези съоръжения и след пускането им получава газ, азбест и целулоза за период от 12 години.
През 1961 г. е създаден първият български компютър „Витоша“, а до 1980-те години България става най-компютризираната страна в социалистическия блок. В СССР се доставят калкулатори „Елка“, компютри „Изот“ и ИМКО („Правец“). Български и съветски специалисти си сътрудничат активно, което води до съвместното производство на компютри в Минск. България осигурява на съветския блок доста качествена електроника, СССР ѝ дава висок темп на развитие. Така например по официални данни ръстът на производството на ИЗОТ през 1970-те е до 30% годишно. През периода на 6-ия петгодишен план (1970-1975 г.) обемът на производството се увеличава 10 пъти, а до 80% от продуктите се изнасят в страните от СИВ.
Все още няма коментари