Три дни беловласи демонстрираха волята си за живот. С песни и танци доказаха на всички, че не бива да бъдат пренебрегвани. Вярно е, че годините тежат, а младите ги смятат за стари, но ако сърцето е младо, подкрепяно с песен или танц, не може да не им се радваш.
Прекрасната зала в Централния военен клуб в София се напълни с певци, танцьори. Разказвачи и музиканти от сутрин до вечер прииждаха за юбилейния Десети фестивал на клубовете на пенсионера и читалищни колективи от цяла България.
Главен организатор на фестивала бе Съюзът на пенсионерите в България. Водещи на този прекрасен по своето съдържание форум бяха Валентина Николова, секретар на съюза, и Надя Касабова, председател на Клуб 5. Очите на журито бяха приковани към сцената, а ушите им - отворени за музиката и песните. Председател беше проф. Петър Льондев, композитор и преподавател, членове: Нели Таскова - хореограф, младата Васка Ангелова - бивша студентка на проф. Льондев.
Три чаровни дами през цялото време припяваха на участниците и потропваха с крака под масата. Постоянно усмихнати, Надежда Захариева - поетеса, съпругата на големия поет Дамян Дамянов, Бони Милчева - певица и водеща на предаването “Ако зажалиш...”, и Калинка Згурова, странджанският славей, част от прочутите в цял свят “Мистерии на българските гласове”, подкрепяха всячески изпълнителите. Пред техните и нашите очи пяха
фолк състави и групи за стари градски песни, разиграваха се обредни сценки
Много добре се представиха самодейците от частния ансамбъл “Бакаджик 7” с ръководител Георги Костов, млад народен певец фолклорист. Карнобатлии са само от пет години заедно, но са направили много песни и танци от родния край. Последното им участие е в Копривщица, откъдето се връщат с три награди и плакет. В ритъма на старите градски песни чудесно се вписа певческият хор “Пловдивски ритми”, които танцуваха като цветни пеперуди на бал... От града на розите Казанлък своите прекрасни песни за любовта и красивите чувства изпяха от пенсионерския клуб с името “Хармония”.
Един от русенските клубове поднесе истината, че
красивата жена е нежна като цвят, остане ли сама - поувяхва тя...
От ПГ “Росна китка” от Червена вода, Русенско, бяха направили много качествена обработка на песните, а накрая се представиха и с песен за своето село и Черноводска чета. Много се зарадвах, когато на сцената се появиха нашите стари приятели от кв. “Струмско” в Благоевград. Те имат много добро съчетание на мъжки и женски гласове и макар и малка група, пеят чудесно.
Какво да се каже пък за дамския хор “Сребърна пафта - от Извора” към читалище “Николай Хайтов” - София, с ръководител Мария Чорбаджийска. Нейните дами са страхотни изпълнителки на песни от всички наши фолк области.
На фона на звън от чанове
своите песни изпълни още един дамски хор от читалище “Николай Хайтов”. Последваха състави от Щръклево, от Трънчовица, от Сливен и др. Нашите баби - част от Шишмановската група, се вписаха подобаващо в този фестивал. Децата от танцовия състав “Самоков” изиграха без грешка своите хора под ръководството на Станислав Крумов и публиката сърдечно ги аплодира. Малките ни певици малко се стъписаха, защото техниката засече, но после се окопитиха и изпълниха своите песни чудесно. Май бяха единствените участници на тази възраст. Но нали говорим за приемственост...
За пореден път на подобен фестивал участва и група от чужбина. На софийска сцена дебютира за първи път в подобен форум фолклорен ансамбъл “Китка” от македонския град Истибаня с ръководител Стойко Митковски. Участниците в трупата бяха донесли всичко за обичая седянка - софра, погача, хурка, чепкало...
Жените, докато пееха, плетяха, предяха, чепкаха, шиеха
Появиха се и мъжете с геги и завързани кърпи на тях. Жив оркестър от петима музиканти засвири и се изви голямо македонско хоро. “Идваме за първи път тук и още не знаем как ще мине, но се надявам да се справим. С моята “войска” сме били на много места в България, но в София не сме идвали. Ансамбълът вече е на 40 години и в него участват, заедно с възрастните, и 6-годишни деца. Нека всички да се обичаме, да се сприятеляваме, защото ни грее едно слънце...”, сподели пред пишещата тези редове ръководителят Митковски, преди съставът да излезе на сцената.
Поздрав към всички отправи Надя Касабова, водеща и главен организатор. Със съпровод на акордеона на Ганка Балева Надя изпълни песента на самоковския композитор Борис Стрински за България. С нея запяха и всички в салона.
Колкото и да ми се иска, не може да се опише всичко, да изразя силните чувства, които вълнуваха участници и публика тези дни. Сигурна съм, че всички са се прибрали по родните си места удовлетворени.
Димитрина БОЖИЛОВА
Юбилеен фестивал на пенсионерите във Военния клуб
Беловласи мериха майсторство на самодеен форум
0 коментара
Дамския хор “Сребърна пафта - от Извора” към читалище “Николай Хайтов” - София
Фолклорен ансамбъл “Китка” от македонския град Истибаня
Карнобатлии са само от пет години заедно. Най-млада от тях е Данка, а най-зрялата, 75-годишната Руска.
Все още няма коментари