Половин България е в шок от наличиетона радиоактивни елементи във водата. Оказва се, е близо до находища, където в миналото са добивани опасни руди, масово водата е заразена. Проби доказаха това засега в Хасково, Първомай и селата наоколо, както и в село Караджилово. Инспекциите и проучванията обаче продължават след избухване на огромния скандал. Хората са в ужас и не смеят не само да пият вода от водопровода, но и да я ползват за битови нужди.
Жителите на Хасково са се тровили повече от 6 месеца и все още не е ясно дали скоро ще се намери разрешение на проблема в града и околността. Наличие на естествен уран бе открито впоследствие и в два от 13-те тръбни кладенеца в Първомай, като пробите са взети преди великденските празници, а проучванията продължават. Експерти са на мнение, че трябва да бъде изследвана водата във всички населени места, където е имало добив на радиоактивни руди, и се тревожат, че подобни проблеми ще има в половин България.
Кметът на Първомай Ангел Папазов обясни, че водата от 3-те кладенеца с открит естествен уран е спряна. В Хасково също започва цялостна диагностика на водата. От миналата седмица тя е забранена за пиене и готвене заради завишени показатели на уран и алфа активност.
Шокиращото е, че несъответствието с нормата на показателите "уран" и "алфа активност" на част от питейната вода на Хасково в няколко тръбни кладенеца на събирателни сондажи "1" и "4" на площадката "Хасково 1" на ВиК-Хасково е било установено още на 17 октомври миналата година. Стойностите на уран са почти три пъти над допустимите. Впоследствие тези стойности са били потвърдени и при изпитанията на пробите от водата в Националния център по радиационна защита.
Специалисти от Националния център за радиационна защита успокояват, че използването на такава вода от няколко месеца до година не носи заплаха за здравето, но хората са в шок от нехайството на институциите.
Още в миналото край Хасково е било разработвано находище на уран – „Чешмата”, което е на 4-5 км от кладенците. Така че затвореният уранов рудник е дълги години неглижиран проблем, разкри Павел Пенчев – професор по хидрогеология в Минно-геоложкия университет. „Чрез сондажи в същия водоносен хоризонт, който подхранва кладенците, се извлича уран, по този начин чуждо тяло е попаднало във водоносния хоризонт“, обясни точния механизъм на отравянето на водата в Хасково професорът.
„Държавната фирма, която от години отговаряше за изчистване на последиците от този добив, трябваше да проследява тези процеси, но не знам дали това се е случило, не мога да коментирам“, допълни ученият.
Уранът има два елемента на риск – химически, допустима концентрация като токсичен елемент, и вторият, свързан с радиология, тоест като лъчение.
Ужас! Радиоактивна вода трови половин България
Първомай и Хасково пият уран от месеци
4 коментара