В сряда изненадващо беше освободен от длъжност директорът на Националния литературен музей Пламен Георгиев Крайски, въпреки отличната му годишна оценка от Министерството на културата. Според представеното от пресцентъра на музея писмо, Крайски е получил 86% одобрение за извършената си дейност през 2016 година. Атестацията е била извършена от дирекция "Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства" към министерството, пише БГНЕС.
„Министерството на културата счита, че усилията, положени от директора на Националния литературен музей Пламен Георгиев Крайски за управлението и развитието на културния институт, са незадоволителни и не са в унисон с политиката, провеждана от ведомството. В тази връзка на 14 юни 2017 г. министърът на културата Боил Банов е отправил предложение към г-н Крайски за прекратяване на трудовото му правоотношение, като му е било предложено обезщетение по Кодекса на труда.
Отправеното предложение е било прието от директора на музея и правоотношението е прекратено, считано от 14.06.2017 г.”, се казва в съобщение на МК. Крайски бива уволнен едва година, след като спечели конкурса за директор на НЛМ през месец март 2016 година. Биографична справка посочва, че преди това той е част от основателите и почетен председател на кръга „Будител”.
Преди пенсионирането си е бил заместник-председател на Държавна агенция „Архиви” по време на правителствата на Сергей Станишев и Бойко Борисов, а впоследствие е преподавал в УниБИТ, оглавяван от Стоян Денчев. Като директор на Националния литературен музей Кралски е най-известен с борбата си за спасяването на дома на Пейо Яворов на ул. „Г. С. Раковски“ № 136, както и на къщата музей на Христо Смирненски на ул. „Овче поле“ № 116 в столичния район „Възраждане“.
Все още няма коментари