Шуменският регионален клон на Националното движение “Традиция” има много прояви, които живеят с историческото минало и съхраняват българската историческа памет. Униформената дружина, която е създадена през 1998 г., е събрала ентусиазма и голямата любов на трийсетина колекционери, реставратори и почитатели на историческите оръжия.
Заедно с Община Шумен регионалният клон е организатор на масовата историческа възстановка “Доблест и слава” с чуждестранно участие, която се провежда традиционно на всеки две години. Тя пресъздава превземането през 1444 г. на Шуменската крепост от обединените християнски сили, предвождани от полско-унгарския крал Владислав III Ягело и от унгарския пълководец Янош Хунияди. В тези интересни прояви
вземат участие и групи от Чехия, Унгария и Полша
Много посетители имаше и на провежданите събори “Дни на предците” в Националния историко-археологически резерват “Плиска” и на събора пред Златната църква във втората българска престолнина Велики Преслав. Шуменските униформени военни участваха в заснемането на 30-минутен документално-художествен исторически филм “Градове-побратими” за Шумен от руски киноекипи от побратимения град Казан, както и в исторически етюд “Оттука започва България” в Националния историко-археологически резерват “Мадара” в подкрепа на избирането на Мадарския конник за глобален символ на България.
Със създаването на “Традиция”
ние се стремим да показваме българските символи,
които трябва да се помнят от поколенията. Защото богати са националните традиции във въоръжените сили, като съхраняваме воинските ритуали, униформеното облекло, историческите оръжия, знамена и символи. Това заяви заместник-управителят на шуменската “Традиция” о. з. Николай Калев.
Шуменци организираха и свои прояви - “Освобождението на Шумен 1878 година”, “Освобождението на Търговище 1878 г.”, “Вземането на решението на княз Александър Батенберг да оглави Съединението на Княжество България и Източна Румелия в Дъбовата кория край село Мараш - 1885 г.”.
Бойка дружина
Шуменската “Традиция” тачи историята
Съхранява воински ритуали, показва униформени облекла
0 коментара
Пушечен салют пред паметника на загиналите във войните в Шумен
Все още няма коментари