Планински върхове, ширнали се зелени поляни, дървета и натежали жита - красиво пано, подарък от Георги Лянгов и Иван Коларов от с. Горни Богров, украсяваше сцената на читалище “Васил Левски” в Алино, когато тук се състоя истински пролетно-великденски празник.
За втора година младият ентусиаст Момчил Чалъков събра певчески и танцови състави от Самоковска община, както и гости - стари приятели от София и Горни Богров. Залата се пукаше по шевовете, а и сцената се оказа тясна за развихрилите се танцьори. Водещата Десислава Стоянова, в народна премяна, представяше съставите сърдечно и с чувство за хумор.
Сред гостите пък бяха Весела Генчева, изпълнителен директор на националния събор в Калофер “ Ботеви дни и нощи”, както и представители на Чешкия културен институт в София.
С автентични мелодии местните певици поздравиха всички. Последваха танците на малките доспейчета, които и разкрасиха още повече сцената с големи кошници с цветя. С овации бяха приветствани за чудесните си изпълнения Георги Биков от Алино и най-малката участничка - 7-годишната Вики Дойнова (от самоковското читалище “Младост”), чийто род също е от селото домакин.
Танцьорките от Широки дол представиха тракийска ръченица. Жените от Райово пък изпълниха въздуха с красивите си гласове. За момата, която садила край море лозе, пък разказаха в песен рельовските баби. Певческата група от Говедарци едва се побра на сцената, но изпъкна и с майсторски изпълнения. Изяви се със солово участие и едва 13-годишната певица Йоана Джамбазка. Ярлово се представи с Георги Манов и певиците си, но и с малките даровити ученици Ивана Нешева и Момчил Фичеров. Ръководителят на състава от Драгушиново Стоян Димитров твърдо водеше с тъпана стъпките на своите танцьори. Успешна бе изявата и на малката иначе група певици от Бели Искър. Сполучлив дебют направиха участничките в младежката певческа група от Ковачевци. Специално участие имаше оркестър “Самоков” с ръководител Иван Велчев.
“Черешката на тортата” пък нагласи група “Русаля” от Горни Богров с шопски танци. Подът едва удържа буйните стъпки. Участник в този невероятен състав бе и самият Момчил Чалъков. Гостите дори потопиха присъстващите и в ритъма на гръцко сиртаки. Силно въздействащи умения показаха и танцьорите от “Българско хоро” към столичното читалище “Бачо Киро”, които наскоро са празнували 10-годишен юбилей. Ръководител на съставите е д-р Евгения Грънчарова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
Накрая сцената се превърна в един голям мегдан, на който се разиграха пъстри хора, и всички се почувстваха като приятели...
Димитрина БОЖИЛОВА
С песни и кръшни хора самоковци срещат пролетта
Богоровци разтърсиха мегдана с шопски ритми
0 коментара
Все още няма коментари