Кардиолози алармират, че в деня след предсрочните парламентарни избори се очаква бум на инфарктите у нас. Сърдечните кризи нямало да се дължат на вота, а на смяната на зимното часово време с лятно. „Макар това да е нещо, което се случва всяка година по два пъти, организмът ни продължава да се влияе негативно от промяната“, казват докторите.
Здравите хора се нуждаят от поне една седмица, за да влязат в нормален ритъм, а за тези, които имат някакви хронични проблеми, „настройката“ може да отнеме и две седмици. Именно по-чувствителните били застрашени от инфарктни състояния и сърдечни проблеми. Специалистите горещо препоръчват на онези, които приемат лекарства за високо кръвно, да започнат с адаптацията към новото часово време от сега. „Нека стават с 10-15 минути по-рано всеки ден, за да може по-плавно да свикнат с промяната и тя да не им се отрази по сериозен начин на здравните показатели“, апелират кардиолозите.
Местим часовника с час напред
Лятното часово време тази година ще бъде въведено в деня на извънредните парламентарни избори – 26 март, в 3:00 ч. местно време.
В изборния ден не трябва да пропускаме да преместим стрелките на часовниците точно с час напред. Това ще скъси съня ни с 60 минути, но и с толкова ще удължи светлата част на деня. От 26 март ще започне да става тъмно чак след 20 часа, казват от Българския институт по метрология. Връщането към астрономическото време ще се извърши в 4:00 ч. местно време на 29 октомври 2017 г., когато часовниците се връщат с един час назад.
Лятното часово време е въведено в България на 1 април 1979 г. Според експерти то влияе благоприятно на икономиката, защото спестяваме електрическата енергия и ставаме по-работоспособни. Повечето от хората обаче са мнение, че местенето на часовниковите стрелки напред не им се отразява добре на здравето.
Все още няма коментари