През тази година обучението на католическите свещеници, занимаващи се с изгонване на бесове, минава под девиза "Екзорсизмът и молитвата за освобождаване". В Athenaeum Pontificium Regina Apostolorum курсът е проведен за първи път през 2004 г. от проф. Джузепе Ферари, ръководител на групата за изследване на социо-религиозната информация - това е обществена организация, чиято дейност е насочена срещу разпространението на окултизма.
Според Дж. Ферари дълго време западното общество е избягвало публичното обсъждане на темите, свързани с дявола, демоните и т.н., считайки това за прояви на суеверие.
През последните години обаче се забелязва нарастващ интерес към окултизма, сатанинските култове и магии. Особено силно се забелязват тези тенденции сред младите хора, които се увличат от съвременните филми за вампири, от компютърните игри на тази тема и други продукти на медийната индустрия, които все по-открито проявяват интерес към сатанинската тематика. Такива хора неусетно формират антихристиянски мироглед и стават уязвими за демонични въздействия.
В Православната църква възгледът за екзорсизма е по-различен
Властта да заповядваш на демоните не се получава с акта на ръкоположението, нито зависи от образователни курсове, но зависи от духовното състояние на свещеника, от неговото дръзновение пред Бога. Това се вижда от думите на Иисус Христос, Който укорява Своите ученици, че не са имали духовните сили да изгонят бесове от обладани: "Този род не излиза по друг начин, освен с молитва и пост" (Марк 9:29). Съвременната история на Света гора познава много истории както за монаси, които имат силата да освобождават хората от демоничната намеса, така и за такива, които са надценили себе си и са станали обект на подигравка от страна на демоните.
В ранната Църква още през 3 век възниква специален институт
на клириците, наричани "екзорсисти", които били натоварени с тази задача. Те са били преди всичко катехизатори, тъй като обръщащите се към християнството са били възрастни хора, идолопоклонници. Такива молитви им били четени многократно, а не еднократно при Светото кръщение. Днес екзорсистки молитви се четат по време на кръщението в много по-съкратен вариант от този в ранната Църква.
Във византийския молитвослов, използван и днес от гръкоезичните църкви, има седем "молитви за екзорсизъм на страдащи от бесовете", чиито автори са големите църковни отци Йоан Златоуст и Василий Велики. Четири от тях са насочени към Бога, за да се намеси и лично да освободи страдащия от бесовското въздействие, а три са насочени директно към бесовете и имат заповеден характер.
Във Ватикана гонят бесове по научному
В Папската академия "Царица на апостолите" стартира поредният образователен курс за екзорсисти
1 коментара