Чудотворни кръстове се издигат в специални свети зони за закрила на България. От векове ги поставят богоизбрани миряни за защита, но и за здраве. Местата също не са избрани случайно – посветени в християнската мистика пророци разказват, че обикновено хълмовете са целебни обиталища, където се заземявал Св. Дух или слизали ангели и светци.
Безспорно най-чудодейното такова разпятие у нас се намира под връх Кръстов (1545 м), в централната част на планината Родопи. Мястото днес е известно като Кръстова гора или Родопския Йерусалим. Хиляди поклонници отиват там, за да почерпят здраве и сила, а сребърното разпятие се е превърнало вече в безценна реликва, чиято слава се носи извън пределите на България. Мнозина днес свидетелстват, че възкръсват над проблемите и тегобите си след посещение на кръста в близост до Кръстов връх. А случаите на изцеления и знамения вече са наистина безчет.
Пак в Родопите в село Проглед се издига и друго разпятие, осветено на 10 октомври преди около 10 години. Инициатор и автор на монумента е народният лечител и пророк Слав Хрелев. Кръстът е наистина внушителен. Издига се на 13 метра височина и прилича на антена. „В съня обаче не ми се каза къде точно да поставя кръста, който ми се заръча още да изработя. Обиколих България в търсене на подходяща площадка. Един ден случайно попаднах в село Проглед. Върнах се повторно и отново усетих, че това е мястото от съня“, разказва Хрелев. По думите му космическата структура на религиозния символ е изпълнена по схема, спусната му Свише. Дизайнът е с още една хоризонтална напречна линия, идваща от гредата, за която са били приковани краката на разпнатия Христос. 10-метров метален кръст заземява болки и грехове на входа на село Скрино, смятано за родното село на свети Иван Рилски.
От три-четири години разпятието посреща местни и туристи, a мнозина са категорични, че то е заредено с невероятна сила. „Вече имаме поне десетина случая, в които хората си казват, че щом са се докоснали до кръста, им е минало главоболието или мигрената. Други пък усещат невероятен прилив на енергия, която ги е държала в кондиция дни наред на работното място“, разказват религиозни гидове, които водят тук хора от цялата страна.
От Руенския манастир тръгва пътекa и за един друг кръст – по-нисък, но още по-чудодеен. За него се разказва, че изпълнява желания. Той е забит на връх Бобошевски Руен (1134 м). Доста авангардно 34-метрово разпятие се издига над град Априлци. Поклонническата пътека започва от центъра на града, преминава покрай вкопаната църква „Св. Петка Параскева“, която е паметник на културата с национално значение.
Местната легенда гласи, че Крали Марко е живял в местността Поленци, а сестра му Мара – на въпросния хълм, наричан Кръстът. До края на 60-те години там е имало древен оброчен камък на св. Илия, край който на Илинден се е правел общоселски курбан в чест на светеца, който е покровител на цялата котловина. Възрастни хора казват, че светецът слизал край кръста. От около две години символът на вярата се издига и край свиленградското село Студена. Мястото край пътя не е случайно, тъй като там има вековно дърво оброк.
Все още няма коментари