На 17 януари се празнува Антоновден. На трапезата НЕ трябва да има боб, леща, царевица, свинско.
И това не е случайно. Всички народни поверия, свързани с Антоновден имат една цел - "профилактична", казано на модерен език. Да се предпази семейството от болести. Затова се раздават медени питки - да се умилостиви чумата - събирателен образ на епидемиите. а тя обичала сладичко.
На този празник се мързелува. Който подхване работа, ще боледува цяла година. Колкото повече си почива и си угажда в деня на светеца пустинник, умрял на 105 години, толкова повече ще пращи от здраве.
Според народа всички болести се събират на Антоновден, а на Атанасовден тръгват по хората. Затова е необходимо да се спазват различни забрани на празника:
Жените не трябва да работят.
Не трябва да преде и не се докосва вълна - тъй като се смята, че във вълната спи чумата.
Не се плета или шие на празника.
Не се варят боб, леща, царевица или други варива, за да не се разболяват децата.
Мъжете не трябва да впрягат добитъка.
Необходимо е за здраве да се раздаде на близки и съседи от традиционните за празника содени питки, намазани с петмез. Една от питките се оставя на тавана "за белята", "за лелята" т.е. за чумата, защото от суеверие хората се боели да изговорят думата "чума".
На този празник се мързелува. Който подхване работа, ще боледува цяла година. Колкото повече си почивате и си угаждате на този ден, толкова повече ще пращите от здраве!
Все още няма коментари