Щетите от вредители нарушават физиологичните процеси на растението, в резултат на което се забавя растежът, цъфтежът, загубва се декоративността. При силна зараза растението умира. Най-голяма вреда нанасят смучещите насекоми - листни въшки, акари, белокрилка и др.
Основният начин за борба с тях е химичният, но използването му в дома може да е опасно, затова е добре да се намерят заместители от растителен произход. Подходящи за тази цел са: коренът на глухарчето, бял равнец, чесън, сушени кори на цитрусови плодове, сушени листа от домати, тютюн, лук. От тях се приготвят отвари и преди да се използват, се добавят повърхностно - активни вещества (калиев, течен или перилен сапун). Пръскането се повтаря многократно, на всеки 5-7 дни до пълното унищожаване на вредителите.
Не по-малка вреда от насекомите нанасят гъбичките и бактериите, причиняващи различни видове заболявания. Най-често срещаните са сиво гниене, черни петна, антракноз. Общото за всички е правилото - силно засегнатите листа трябва внимателно да се отрежат и изгорят, останалите части на повърхността се обработват с разтвори на топсин или друг подходящ препарат.
Все още няма коментари