Много често начинаещите градинари недоумяват защо през пролетта вишните са отрупани с цвят, а по-късно почти не раждат плод. Най-често причината е проста – късните застудявания и слани. Причината обаче може да бъде и друга. Някои от сортовете вишни не са самофертилни, т.е. цветовете им не могат да се опрашват със собствения си прашец. Затова близо до тях трябва да се засади друг сорт опрашител или други млади дръвчета. Вишната е по-студоустойчива от черешата – подходяща е за райони с надморска височина до 1000 метра. Тъй като кореновата є система е силно чувствителна към прекалената почвена влага, земята, където се сади, трябва да е пропусклива и рохкава.
За плодовитостта на вишната голямо значение има изборът на сорт. В дворните и вилните места, където през зимата температурите падат под минус 26 градуса, плодните пъпки и младите клончета измръзват и дръвчетата не раждат плод. Най-добри са местата с добро въздушно проветрение и дълбоки и топли почви. Количеството валежи не е съществено, защото овошката понася добре засушаванията. Поливането е препоръчително само в началото на вегетационния период. Специалистите съветват да се направят и 2-3 поливки през юни-септември при по-продължителни летни засушавания.
Вишневите дръвчета имат нужда от редовно торене. През есента трябва да им се добави оборски тор, суперфосфат и калиев сулфат. Когато започнат да излизат от зимния покой - през февруари-март - да се подхранят с азотен тор. В късната пролет – края на април и началото на май - торенето с азотни торове трябва да се повтори, за да се подпомогне растежът им и нарастването на плодовете.
Все още няма коментари