Общият проблем на повечето растения в края на зимата е свързан най-вече с повреди по младите корени и леторасти. По-малко ще бъдат пораженията върху тези, които са добре наторени с минерални фосфатни и калиеви торове.
От засадените през есента растения най-голям шанс да се отърват без повреди при тежка зима имат тези, които са успели да развият мощна коренова система. Особено важен е и снегът. Колкото е по-дебела снежната покривка, толкова температурата в коренообитаемия слой е по-благоприятна и рискът от измръзване на младите корени е по-малка.
Обикновено повредите по растенията вследствие на студовете не се проявяват веднага. Неприятните следи от зимните студове ще проличат до края на юли, когато активното сокодвижение е вече налице.
След ранните затопляния внимавайте за образуването на ледена кора по стъблата при минусови нощни температури и с всички възможни средства се справяйте с това. Обвивайте, покривайте, но не допускайте образуването на рани по кората на младите дръвчета и храсти.
Наблюдавайте и за задържане на вода около стволовете. Понякога това става и на по-големи участъци. Ако след топенето на снега установите задържане на вода, направете с ръчна сонда 7-10 отвора в почвата на разстояние около 1,5 м от ствола на дървото на дълбочина около 50 сантиметра. След дренирането тези отвори можете да използвате и за дълбочинно подхранване. Когато нямате такава възможност, изкопайте отводнителни канавки.
За дома и градината
Как да помогнем на растенията в студа
Обикновено повредите по растенията вследствие на студовете не се проявяват веднага
0 коментара
Все още няма коментари