Плодовете са суперхрана, но дори и с тях трябва да се внимава, предупреждават руски учени. Те обясняват защо някои хора трябва да избягват авокадото и гроздето и развенчават мита за ползата от ябълката преди лягане.
По-добре е плодовете да се консумират в първата половина на деня, защото съдържат опасни за трупането на килограми въглехидрати, казва доц. Елена Чедия, диетолог в Руската медицинска академия за следдипломно образование. Вечер нивото на захарта и на хормона инсулин в кръвта не трябва да е високо, защото инсулинът увеличава синтеза на тлъстини и намалява разграждането им, а това води до затлъстяване, обяснява тя. Според диетоложката последният прием на храна трябва да бъде поне четири часа преди лягане.
Това се отнася за всички продукти и особено за богатите на въглехидрати плодове. Вечер не бива да се яде ябълка. По-добре изпийте чаша мляко или айрян, за да бъдат кръвната ви захар и инсулинът по-ниски, когато легнете да спите, казва доц. Чедия. Тогава през цялата нощ разграждането на мазнините преобладава над синтеза им и човек отслабва. В противен случай заради високия инсулин ще трупа тлъстини. Като цяло фруктите са най-полезни между закуската и обяда и между него и вечерята. За здрави хора всички плодове носят полза. Те са главният източник на крайно необходимите за организма фибри. Но ако имате здравословен проблем, трябва да избягвате продуктите с лесноусвояеми въглехидрати, например гроздето.
Ако човек иска да отслабне, не значи, че не трябва да яде грозде, а да ограничи количеството му. Така е и с по-сладките праскови, дини и банани, смокините. При склонност към наднормено тегло всички те трябва да се намалят. Специално внимание диетоложката обръща на авокадото. Според нея то е отлична храна, която практически не съдържа холестерин, макар че в зависимост от сорта здравословните ненаситени мазнини са много - от 17 до 40%. Когато ядем авокадо, повишаваме калориите и ако се стремим да отслабнем, трябва да се гощаваме с него по-рядко, подчертава тя. Даже към всепризнатия за лечебен плод - ябълката, някои се отнасят неправилно.
Хората смятат, че в киселите сортове има малко въглехидрати, а в сладките - много, и съответно са по-калорични. Това не е така, обяснява лекарката. Вкусът на ябълката - сладък или кисел, зависи от количеството органични киселини. За страдащите от затлъстяване това е без значение. Но за тези с болен стомах или дванайсетопръстник, които трябва да снижат киселините, това е много важно. За тях киселите ябълки не са подходящи.
Руска диетоложка: Дебелеем от яденето на плодове вечер
Прасковите, дините и смокините са най-калорични
0 коментара
Все още няма коментари