Късната есен е най-доброто време за засаждането на многогодишни дървета и храсти, но и време за размисъл. Както е известно, може да се сади и в ранната пролет – по-добре е да го направите тогава, ако все още не сте решили кое къде да сложите и не сте подготвили добре почвата. Ще ви помогнем с няколко съвета в коя част на двора какво да разположите.
По-обемните дървета (орех, кестен, лешник и други с висока корона) се засаждат в северната част на площта, така че докато се движи,
слънцето да огрява цялата градина. Целта е да не се допуска засенчване.
По-топлолюбивите култури се засаждат на завет – близо до къщи, огради, по-високи дървета, но откъм страната, защитена от северните ветрове и дълго огрявана от слънцето.
Касисът, ако е засаден по-нагъсто, може да служи за жив плет.
Малините и къпините се поставят в края на площта, защото имат голяма размножителна способност и оставени да се развиват без ограничения, могат да завладеят цялата градина.
Ягодите могат да виреят и под асмите – това няма да попречи нито на доброто им узряване, нито на вкуса им.
Дърветата, които се опрашват кръстосано, трябва да са от един вид и близо едни до други, за да се улесни пренасянето на прашеца от насекомите и вятъра.
Важен е и подборът на сортовете – да цъфтят по едно и също време и да живеят приблизително едни и същи години.
За да придобиете по-добра представа за разположението на видовете и сортовете в двора си, направете скица, като не забравяте да спазвате необходимите разстояния помежду им. Размествайте ги на скицата в зависимост от това как се съчетават с тревните площи, цветните и зеленчуковите лехи. Разположете ги така, че да получавате години наред и естетическа наслада, и добра продукция.
Все още няма коментари