Орхидеите спазват принципа, че всяко красиво нещо е и много капризно. Този вид цветя изглеждат невероятно, но отглеждането им в нашия климат изисква някои особености.
Старанието и вниманието, което им се отделя, обаче винаги се отплаща. Като за начало най-добре си вземете орхидея от вида фаленопсис, тъй като се отглежда най-лесно. Те са и най-разпространените в нашите магазини. Цената им започва от 10 лв. и може да стигне до 50 лв. за по-големите растения.
Едно от основните неща, които трябва да се знае за този вид орхидеи, е, че саксиите им трябва да са прозрачни. Те не трябва в никакъв случай да се поставят в кашпи или глинени съдове, тъй като ще умрат. Най-добре е да се оставят в прозрачните пластмасови саксии, с които се продават. От магазините пък може да се вземат стъклени кашпи, които струват до 20 лв.
Прозрачните саксии са необходими, тъй като с тях светлината достига до корените на фаленопсиса. Именно в тях протича фотосинтезата и това е една от специфичните особености на този вид цветя. Съвсем нормално е част от корените на орхидеите да стърчат извън саксията.
Както ще забележите, винаги в магазините саксиите на орхидеите имат прорези отстрани. Така се отцежда излишната вода при поливането и корените се насищат с кислород.
Ако решите да присаждате цветето, не забравяйте да му осигурите такива прорези.
Пръстта, която се използва при орхидеите, също няма нищо общо с нормалната. Трябва да се купи специална, която е пригодена за орхидеи. Един чувал от около 2 кг струва около 5 лв. Субстрактът може и да се направи вкъщи.
Пръстта се избира в зависимост от вида на орхидеята. При някои видове се слага по-лека и бедна на органична материя. Тя се приготвя от 1/3 кора от бор, 1/3 торф и 1/3 натрошен стиропор. При земните орхидеи пък трябва по-тежка и хранителна, която представлява 2/3 кора от бор, 1/3 торф, птичи или рибен тор.
Поливането на орхидеите също не е обичайно и трябва да се прави рано сутрин. При тях не се сипва вода направо върху цветето. Вместо това саксията се натапя в съд с преварена вода, чиято температура трябва да е близка до тази на стаята, в която се отглежда. Оставя се така за 20 минути. След това се вдига и се изчаква водата да се оттече. Поливането се прави горе-долу през седмица през зимата и два пъти на седем дни през лятото. Ако вода попадне между листата, трябва да се попие, за да не остане там.
Може да се познае кога цветето има нужда от поливане по корените. Когато са полети, те са светлозелени, като станат бели, значи имат нужда от вода.
Задължително е освен поливането орхидеите да се пулверизират с вода всеки ден или поне през ден. Те са свикнали на висока влажност на въздуха. Пръскането трябва да се избягва, ако растението е на силно слънце или температурата в помещението е ниска.
Орхидеите обичат да са на светло, но не трябва да са изложени на пряка слънчева светлина. Особено през лятото е добре да се внимава да не са осветени директно. Добро място за отглеждането им е край прозорец с щори или перде. Орхидеите свикват бързо и с изкуствена светлина. Те обаче трябва да са далеч от парно, защото обичат влагата. Оптималната температура за орхидеите в стайни условия в периода им на растеж, който е през пролетта и лятото, е
Прозрачни саксии за орхидеи
Цветето е капризно, но се приспособява лесно и е безкрайно красиво
0 коментара
Все още няма коментари