Не оставяйте овошките гладни
Оборският тор се внася задължително през есента с последващо закопаване
0 коментара
Имам няколко дръвчета в градината. Интересува ме как и кога трябва да се торят плододаващите овошки. Всяка година ли се прави?
Марин ТАНЧЕВ, с. Мрамор, Софийско
Основното торене на плододаващите дръвчета се прави, когато надземните органи са в покой. Това е периодът от късна есен до ранна пролет, заедно с основната обработка на почвата, и зависи от вида на почвата.
При тежки почви внасянето е през есента, а при леки и песъчливи – през пролетта, защото иначе има опасност от измиване
Оборският тор се внася задължително през есента с последващо закопаване. Основното торене трябва да даде най-важните микроелементи – азот, фосфор и калий. Минералните торове, съдържащи тези хранителни елементи, могат да се внасят както периодично, на 3 години с повишени дози, така и всяка година. Цялото необходимо количество фосфор и калий и 1/4 от азотния тор се внасят през есента или съответно рано напролет. За целта може да използвате еднокомпонентни торове – троен суперфосфат, калиев сулфат или калиев хлорид и карбамид или амониева селитра. Най-добре е обаче, ако имате възможност, нормите за торене да са съобразени с резултатите от почвен анализ.
Количеството и видът на необходимите за овощните растения торове зависят от особеностите на отделните сортове, възрастта на растението,
количеството на плодовете, размера на короната и, разбира се, от запасеността и структурата на почвата, от системата на поддържане на почвената повърхност и от редица други фактори.
Когато е извършено нормално предпосадъчно торене с оборски тор, фосфорни и калиеви торове, през първите 3-4 години след засаждане дърветата не се нуждаят от подхранване. След четвъртата година се подхранват с 6-8 г азот (активно вещество) и при необходимост 6-8 г фосфор и 8-10 г калий на кв. м от хоризонталната проекция на короната върху земята. Желателно е торовете да се разхвърлят под короните. Ако не са правени специални изследвания на съдържанието на хранителни вещества в листата, плододаващите дървета се торят ориентировъчно с 12-20 кг азот, 8-12 кг фосфор и 8-10 кг калий на дка. През 2-3 години се внасят по 3-5 тона оборски тор. При ябълките, особено след обилно плододаване, нормите трябва да се увеличат до 25 кг на дка.
Младите дръвчета трябва да се подхранват с азотни торове два пъти – в началото на пролетта и към средата на май
За тях не е препоръчително внасяне на азот през есента, тъй като може да предизвика удължаване срока на растеж на летораслите, в резултат на което зимата ще ги завари недостатъчно подготвени.
Все още няма коментари