Хладното време и листопадът вече ни подсещат, че трябва да започнем подготовка на моравата за зимата. Основното през този типично есенен месец е редовното събиране на падналите върху тревната площ листа и внасянето на запасяващи фосфорни и калиеви торове. Техните хранителни елементи стимулират образуването на нови корени, повишават студоустойчивостта и предпазват тревите от болести – снежна плесен, петносване и др.
Във влажните райони често се налага аериране на почвения слой в дълбочина 15-20 см. Това се прави за поддържане на по-добър въздушен режим на кореновата система. Когато почвите са тежки и задържат вода, ще се наложи да се изградят и дрениращи канали.
Напоследък стана много модерно дори на идеалната морава да растат красиви луковични цветя. Но за да се запази целостта є, луковиците се засаждат предварително в плитки саксии – така хем прибирането им е по-лесно, хем се контролира разпространението им в моравата. Обикновено се изрязва част от чима (20х20 или 30х30 см) и внимателно се премества. Почвата под него се обработва така, че да се намести саксийката. Чимът се поставя отново на мястото си, притъпква се и се полива. А напролет на зелената морава ще грейнат цветята.
Все още няма коментари