*В условията на дълъг ден кориандърът образува малко листа и цветоносни стъбла. Затова се препоръчва да се засява възможно най-рано през пролетта.
*Някои градинари все не успяват да отгледат салатно цвекло, въпреки че спазват всички предписания и срокове. Работата е там, че тази култура никак не обича кисели почви. Нещо повече – цвеклото дори е индикатор, който показва повишената почвена киселинност.
*Ако не се спазват елементарните правила на културата на земеделието, се размножават повече вредни насекоми. После градинарите използват значителни количества инсектициди, за да се справят с неприятелите. Но в резултат загиват не само вредните, но и полезните насекоми. Заедно с това умират жаби, птици и други естествени пазители на плодородието. Изводът – спазвайте правилата, за да ползвате по-малко химията в градините.
*В течение на милиони години е продължавало приспособяването на едни видове към други и обкръжаващата среда. По-голямата част от тях са донесли достатъчна полза на човека. Микрофлората и микрофауната в почвата създават нейното плодородие. Възможно е, а и необходимо да се повишат защитните сили на почвата. Един от начините е да се създават етеричномаслени насаждения. По време на цъфтежа те привличат насекомите и по този начин защитават вашата градина, като възвръщат равновесието в природата.
*Уплътненият почвен слой не пропуска нито вода, нито въздух и в него корените не растат. Затова когато променяте плана на зеленчуковата градина, на местата на бившите пътеки растенията винаги се развиват по-зле. За да избегнете това, направете лехите на едно и също място, както и пътечките между тях. Оптималната ширина на една леха е 100-140 см. В този случай до средата й можете да достигнете от пътечката и ще провеждате всички необходими манипулации, без да повреждате растенията. Ширината на пътечките да е не по-малко от 30 см.
*При отглеждане на зеленчуци не е необходимо да разполагате редовете по цялата дължина на лехите. Разделете площта на блокове и направете в тях редовете по дължина или ширина или просто да разхвърляте семената. Такъв вариант ще бъде удобен за последователно засяване на бързорастящи култури. Предшестващата култура се събира от цялата площ на блока. При плътно произволно засяване добре растат салатите, кореноплодите, дългорастящите компактни култури.
Все още няма коментари