Ягодата е най-рано зреещият пролетен плод у нас. Тя има свойствата да подмладява и пречиства организма. Тези чудодейни качества открили още древните римляни, а векове след тях - и Наполеон.
Графиня Талиен, приближена на императора, се подмладявала с ягоди, като вземала вана със сок от плода. Само за едно къпане били необходими 50 килограма. Според нея сокът връщал времето назад.
Разкрасителното действие на ягодите се дължи на биотина, който се грижи за здравето на косата, кожата и ноктите. Заради това си качество те са една от най-популярните съставки в домашната козметика за безвредни разкрасителни и подмладяващи процедури.
Ягодите могат да ни помогнат и в борбата с излишните килограми. В една чаша с плодчета има само около 50 калории. Освен това те съдържат малки количества натрий, захар и никакви мазнини. В комбинация с фибрите, те са перфектния плод за диета.
Поради широкото разпространение на ягодата е трудно да се открие родината й. Според исторически записки, тя е попаднала в Европа през XVI век, когато френски офицер донесъл ягоди от Чили и ги подарил на френския крал.
Обещал му, че те ще изпълнят разума му с веселие, душата с любов и ще освободят сърцето му от страданията, до които го довели държавните дела.
Според друга теория, още древните римляни познавали лечебните свойства на ягодите. Използвали ги при симптоми на меланхолия, срещу припадъци, висока температура, възпаления, отравяне на кръвта и камъни в бъбреците.
Сред ползите от яденето на ягоди трябва да се прибави и борбата с диабет тип 2. Тук отново важна роля играят фибрите, които забавят абсорбирането на глюкозата в кръвта. Затова и ягодите са сред плодовете, които се препоръчват, ако попадате в рисковата група.
Ягодите могат да намалят и нивото на лошия холестерол и триглицеридите. Според резултатите от изследване, публикувани в списание Journal of Nutritional Biochemistry, ягодите спомагат за понижаване на нивото на общия холестерол, на лошия холестерол и на триглицеридите.
Изследването е проведено с доброволци, като в рамките на един месец, всеки ден изяждали по половин килограм ягоди. След края на изследването кръвните тестове били сравнени с първоначалните. Оказало се, че нивата на общия хлестерол са се понижили с 8,78%, на лошия – с 13,72%, а на триглицеридите – с 20,8%.
Ягодите помогат на жените да се сдобият със здраво бебе. Причината е, че са богати на фолиева киселина, която се препоръчва при опити за забременяване. Фолиевата киселина е необходима и в ранните етапи на бременността, защото е важна за развитието на бебето.
Затова, ако сте сред щастливите бъдещи майки или се надявате да попаднете в тази група, измийте си купа ягоди.
Все още няма коментари