Хората от векове са откривали и усъвършенствали различни начини на съхраняване и консервиране на храната. Струва си да проучим тайните на методите, благодарение на които нашият кулинарен живот е по-здравословен и по-разнообразен, и което е най-важно – свеж.
Стерилизиране
Начинът на консервиране на храната, наречен стерилизиране, е разработен от Никола Апер през 1810 г. Той се състои в дългото варене на храната в херметично затворени съдове, потопени във вода. Това е една от разновидностите на пастьоризирането. Процесът на консервиране на храната по този метод се извършва при плътно затваряне без достъп на въздух.
В процеса на стерилизиране се спира развитието на вредните за продуктите микроорганизми. Това действие прави продуктите напълно безопасни, а същевременно не променя техния вкус. Благодарение на този процес могат да се консервират както месни продукти, така и зеленчуци.
Пастьоризиране
Методът на пастьоризирането е открит от Луи Пастьор при изследванията му върху процесите на ферментация. При пастьоризирането даденият продукт се нагрява до температура, при която микроорганизмите умират. Класическият метод на пастьоризиране се състои в загряване до температура над 60ºC, но не повече от 100ºC. Важно е, че пастьоризирането дава възможност за запазване на вкусовите и хранителните качества на продукта, без да предизвиква загуба на съдържащите се в него витамини.
Всички методи на консервиране и още полезни съвети вижте в най-вкусния сайт - Lakomnik.bg!
Все още няма коментари