За да може композицията в градинското езеро да изглежда особено красива, растенията трябва да бъдат с различна височина и да се отличават по външния си вид. Това ще ви позволи да превърнете водната ви градинка си в едно от най-привлекателните кътчета, които ще се конкурират и с най-красивата ви цветна леха.
Ако площта на водоема е много малка, най-добре е да не го запълвате с растения, а да засадите около него ниски хвойнови видове и стелещи се декоративни храсти. На обрамченото с камъни езеро пък добре ще изглеждат наредени кашпи с обилно цъфтящи растения.
Около водоема с внушителна площ е препоръчително да засадите непретенциозни многогодишни видове, например декоративни треви, които се срещат в природата по бреговете на реки и езера. Всяка разновидност на хостата може да украси крайбрежната територия.
На първия ред разположете ниските растения, основно почвопокривни многогодишни видове. На второ място са високите, например перуниката, папратите и др. Разрасналите се с времето растения трябва периодически да презасаждате.
Ако дълбочината на езерото е повече от половин метър, можете да разположите растенията в саксии, например кана, или пък да си засадите прекрасна водна лилия. Тук могат да растат и плаващи по повърхността растения. Те се отглеждат достатъчно лесно: хвърляте ги във водата и те много бързо се прихващат. Не трябва обаче да прекалявате с тях. Те трябва да заемат не повече от половината от повърхността на водата.
Преди да пристъпите към озеленяването на езерото, нарисувайте примерна схема с растенията. Внимателно ги подберете по форма, окраска и височина, като се съобразявате и с дълбочината на водоема. Дайте воля и на фантазията си.
Градинското езеро се нуждае от растения
Изберете ги с различна височина и външен вид
0 коментара
Все още няма коментари