Учени разработиха „новаторска“ ваксина срещу рак на белия дроб, която според проучванията ще бъде ефективна за предотвратяване на до 90% от случаите, съобщи БТА, цитирайки „Мейл онлайн“.
Инжекцията, която ще се поставя на хората с най-висок риск от развитие на болестта, ще обучи имунната система да открива и атакува ранните признаци на болестта. Експертите определиха това като „решаващ момент“ в борбата срещу опустошителното заболяване. Новата ваксина е наречена LungVax и е съвместна разработка на учени от Оксфордския университет, института „Франсис Крик“ и Университетския колеж в Лондон.
Клетките на рака на белия дроб изглеждат различно от нормалните, тъй като имат протеини с „червен флаг“, наречени неоантигени. Неоантигените се появяват на повърхността на клетката поради причиняващи рак мутации в ДНК на клетката. Ваксината LungVax съдържа ДНК, която обучава имунната система да разпознава тези неоантигени върху анормалните белодробни клетки. След това тя активира имунната система да убие тези клетки и да спре рака на белия дроб.
Професор Тим Ейлиът, водещ изследовател в Оксфордския университет, обясни: „Ракът е болест на собственото ни тяло и за имунната система е трудно да направи разлика между нормалното и рака. Да накараме имунната система да разпознае и атакува рака е едно от най-големите предизвикателства в съвременните изследвания на рака. Това изследване може да осигури готова ваксина, базирана на технологията за ваксини на Оксфорд, която се доказа при пандемията от Ковид. Ако успеем да повторим успеха, постигнат при изпитанията по време на пандемията, бихме могли да спасим живота на десетки хиляди хора всяка година само във Великобритания“.
Изследователите са получили 1,7 милиона лири от Cancer Research UK и CRIS Cancer Foundation. Екипът ще получи допълнително финансиране за проучването през следващите 2 години, за да подпомогне лабораторните изследвания и първоначалното производство на 3000 дози от ваксината в Оксфордския клиничен център за биопроизводство.
Ако ваксината бъде успешна, тя ще премине директно към клинични изпитвания, в които ще бъдат включени хората с най-голям риск от заболяване, като например настоящи и бивши пушачи.
Лола Мантерола – президент на фондацията за борба с рака CRIS, заяви: „Намираме се в решаващ момент в историята на изследванията и лечението на рака. За първи път технологиите и познанията за имунната система ни позволяват да направим първите стъпки към предотвратяването на рака“.
Ракът на белия дроб продължава да бъде един от най-разпространените видове рак в света, отнемащ повече животи годишно, отколкото ракът на гърдата, дебелото черво и простатата, взети заедно. Ракът на белия дроб в България е най-честото злокачествено заболяване при мъжете и петото по честота при жените. Данните показват, че всяка година в България с белодробен карцином се диагностицират над 4000 души, а 5-годишната преживяемост при това заболяване остава ниска поради късното поставяне на диагнозата.
Все още няма коментари