Изследване, проведено от учени в университета „Шефилд“, в сътрудничество със специалисти от болница „Сан-Камило“ във Венеция, показва, че кръвната група играе важна роля в развитието на нервната система на човека, което означава, че може да влияе и за развитието на когнитивни нарушения.
Според резултатите хората с първа кръвна група – нулева - имат по-голям обем сиво вещество в задната част на малкия мозък, в сравнение с останалите. А това има голямо значение при развитие на болестта на Алцхаймер. Колкото по-малка е задната част на малкия мозък, толкова по-слаба е защитата от невродегенеративни заболявания. Освен това с възрастта тази защита намалява, тъй като намалява и обемът на сивото вещество.
Преди време подобно изследване е проведено и от учени в университета „Върмонт“, което доказва, че всички участници в експеримента с паметови проблеми имат четвърта кръвна група – т.е. АБ. Това е най-рядката кръвна група, тя се среща само при 4 на сто от населението на Земята. А при „късметлиите” с тази кръвна група рискът да развият слабоумие е с 82% по-висок.
Ранното стареене зависи от кръвната група
Хората с нулева кръвна група са по-защитени, а тези с АБ група често страдат от проблеми с паметта
0 коментара
Все още няма коментари