Множествената склероза атакува жестоко нервната система. За съжаление все още не са известни причините за това заболяване. То засяга предимно млади хора, като най-голям брой са между 30 и 34 години. Страдат повече жени, отколкото мъже.
Множествената склероза е хронично заболяване на централната нервна система, което нарушава миелиновата обвивка и предизвиква демиелинизация. Това е процес, при който се нарушава целостта на миелиновата нервна обвивка. Миелинът изпълнява ролята на проводник, който пренася бързо и ефикасно информация между главния и гръбначния мозък. След като е нарушена целостта на тази обвивка, командите от главния и гръбначния мозък не могат да изпълнят своето предназначение.
Няма специфичен метод за диагностициране на заболяването. Невролозите използват комбинация от клинични и лабораторни изследвания, които трябва да открият увреждания, протичащи в различни моменти. Диагнозата се поставя бавно и трудно, тъй като симптомите на множествената склероза си приличат с тези на няколко други заболявания.
Съществуват няколко проявления на болестта:
- При доброкачествената множествена склероза пристъпите са редки и липсват нарушения на двигателната дейност.
- При пристъпно-ремитентната форма на заболяването болните страдат от пристъпи, които се редуват с периоди на подобрение с пълно или почти пълно възстановяване.
След началото на болестта инвалидизирането непрекъснато се утежнява. Може да се появи и нарушение на зрението.
Умората е един от типичните симптоми на болестта. Макар че болката не е сред най-често срещаните симптоми, с възникването си тя създава безпокойство. Може да бъде както внезапна и силна лицева болка, така и усещане за парене, схващане или изтръпване.
Проблемите с равновесието водят до загубата на някои способности като стабилното ходене, стоенето прав или седнал. Ако увреждането е в малкия мозък, то предизвиква объркване на движенията, като ги прави резки, неточни и несигурни. Когато болният е прав или върви, той има силен тремор, който често засяга ръцете.
Множествената склероза покосява младите
Причините за опасното заболяване все още не са известни
0 коментара
Все още няма коментари