Цената за топлоенергия пада за клиентите на топлофикациите в 7 града, обяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.
ЕВР реши цената на природния газ за четвъртото тримесечие да бъде 415,20 лв./хм3 без акциз и ДДС, или с 14,26 на сто по-ниска от тази за предходното тримесечие. С оглед на тази промяна регулаторът реши голяма част от потребителите на топлофикациите да плащат по-малко за парно през последното тримесечие на годината.
В София цената на топлоенергията ще спадне с 4,30%, в Плевен с 2,39%, Бургас с 0,93%, Варна с 1,24%, Враца – 3,91%, Велико Търново с 0,14%, Разград - 3,85%. Единствено за Пловдив има повишение с 0,7%. Русенци ще плащат по 1,50 лв. на кв. м, а кубик вода по фиксирани цени В Русе топлофикационното дружество въведе нови цени на топлата вода още през август. Сега абонатите, които ползват един кубик на месец, ще плащат 8 лева, за два – 12 лева, а за 3 и повече – 15 лева. Въведена е единна цена от 1,50 лева за квадратен метър жилищна площ. Това означава, че за апартамент от 60 квадрата абонатите ще плащат 90 лева. Ако обаче топломерите са отчели по-малка консумация, ще се плаща сумата по изчисленията от данните на уредите. Според специалисти това ще намали драстично сметките за парно на русенци.
Топлото на парно и с газ е най-скъпо
Най-евтино излиза с ток, след това се нарежда кюмюрът
От сравнените начини за осигуряване на топло през студените месеци на годината парното се нарежда на 13-о място, а природният газ на 14-о.
По-напред в класацията по евтино отопление излизат дървата, въглищните котли и комбинацията между климатик и електрическа печка. Въпреки повишената цена на тока зимата излиза най-евтино с климатик. Това показват изчисленията на експертите от Българския енергиен форум. Те са сметнали, че за жилище от 50 квадрата с южно изложение климатикът ще глътне 234 лв. за отопление през цялата зима. Стандартът за качествено отопление и постигането на комфорт във всички помещения в едно жилище е температурата да е от порядъка на 21-22 градуса. Стандартният разход на енергия е 0,03 киловата на кубичен метър, а продължителността на отоплителния сезон, за която са направени изчисленията, е 2000 часа.
Освен това експертите са правили сметките при положение, че жилището се отоплява, без уредите да се изключват на 100% в нито един момент. Така греенето само с електрическа печка при осреднени цени за тока в България от 21,32 стотинки за киловатчас излиза приблизително 1050 лв. По-скъпо от това излизат само отоплението на дървени въглища – и с нафтови печки. За сравнение, ако топлото за същото жилище се осигурява с климатик, харчът ще е едва 28% от този с електрическа печка.
По-евтино е само с термопомпа – 26% от разхода на ел. печка, но експерти обясниха, че там инвестицията е много голяма. И допълниха, че на практика и климатикът е термопомпа, само че при падане на температурите под 0 градуса ефективността му пада рязко.
Парното бърка в джоба с 32 на сто по-малко от печката Ако ползвате по-модерни системи за отопление, като например такива на брикети или пелети, ще спестите малко под 40% от парите, които иначе бихте платили за топло от електрическа печка. В сравнение с климатика обаче ще дадете с 300 лв. отгоре. За намаляване на разходите енергийните експерти съветват какъвто и начин на отопление да сте избрали, да поддържате стационарен режим на отопление без пълното му изключване, а само с частично намаляване на температурата. Това осигурява икономия на гориво минимум 10-15% поради това, че се избягва изстиването и повторното „прогряване“ на вътрешните и външните стени на помещенията, които са най-големите акумулатори на топлинна енергия. Как да изберем твърдото гориво за мразовитите дни Най-евтиното кюмбе – печка без казанче, струва 67 лева, двойно повече от най-евтината конвекторна електрическа печка, но пък е много по-евтино като експлоатация. С половин чувал дърва може да поддържате топлото в една стая цял ден, уверяват специалисти. Така наречената печка „Чудо”, с подвижна кофа-горелка, струва 94 лева.
Най-скъпа е комбинираната печка с фурна и подвижни плочи и място за дърва – този сезон цената й е 380 лева. Всяко домакинство има право да добие до 10 куб. м дърва за огрев, напомнят от аграрното министерство Досега около 40 000 семейства са се възползвали от тази възможност, като изсеченото количество е 260 хил. куб. м. За хората, които сами си секат дървата за огрев, цената е между 12 и 17 лв. за кубичен метър за широколистните и от 5 до 11 лева за иглолистните.
Дърва на корен за лична употреба се закупуват от горските територии, собственост на общината, в която е постоянният им адрес. В цената не влизат разходите за транспорт, товарене и разтоварване. Дървата, предлагани от горски склад, струват между 29 и 36 лв. за широколистните и около 21 лв. за иглолистните. Детайли при отопление с твърдо гориво Кубик, палет или стер Стер, или пространствен кубичен метър - това са по-официалните названия на понятието "кубик дърва". Един истински кубик дърва за огрев имаме при фигура от надлъжно подредени стволове с размери 1 х 1 х 1 м. С цел дървата "да не падат", някои търговци подреждат редовете напречно един на друг - това "орязва" около 6% от дървесината. Ако дървата са нарязани или нацепени, допълнително се губят приблизително 5% от "кубика" В случай че дървата са нахвърляни безразборно, загубата е около 10-20%. Доста честа практика е нарязани или нацепени дърва да се продават на палет, който е "приблизително един кубик". палет от 0.64 куб. м, които в момента вървят между 45 и 65 лв. = 121 лв./кубик (нарязани; напречно) палет от 0.77 куб. м от цена между 55 и 78 лв. = 107 лв./кубик (нарязани; надлъжно) И предлаганият на пазара палет от 0.85 куб. м на цена между 70 и 80 лв. = 92 лв./кубик (метровки; надлъжно) Килограм суха дървена субстанция има ~5.0 KWh/kg. Около 5-10 на сто от калориите отиват за изпарение на влагата. За база на нашето сравнение използваме 1 стер букова дървесина, който е с полезна калоричност ~1500 KWh/кубик при влажност 20%. Отделните дървесни видове са с различна плътност и калоричност. Ето как се отнасят спрямо буковата дървесина: Дървесен вид - Калоричност за 1 стер, (при бук = 100) бук 100 акация 99 орех 99 бреза 82 габър 104 череша 86 дъб 97 черен бор 85 топола 59 черница 108 слива 105 ябълка 98 конски кестен 76 липа 70 бял бор 80 бяла ела 71 смърч 71 Ако имате собствена гора, то ще трябва да платите горски такси, за дървосекачи и за транспорт Дървата в този случай ще ви излязат по 30-35 лв./кубик. За горна граница можем да приемем цената на добре подредени и нацепени дърва в хипермаркетите - там палети от половин кубик се предлагат по 59,99 лв., т.е. 120 лв. за кубик. В Перник кюмюрът е 190 лв. за тон, в София удря 335 лв. Най-разпространени са въглищните брикети родно производство, чиято калоричност е 4.88 KWh/kg. Предлагат се и вносни въглища, чиято калоричност и цена са по-високи. Съпоставката с "донбански" въглища (калоричност ~6.0 KWh/kg) показва, че те излизат приблизително наравно с брикетите. Цената е между 220 и 260 лв. на тон, с транспорта. Разбира се, цената е различна, ако въглищата са насипни или пакетирани, като има и транспортни разходи.
Пенсионерите първи мислят за отопление
Цените на дървата от горски склад варират между 33 и 40 лева за кубик за широколистната дървесина, а иглолистната върви средно по 24 лв. На пръв поглед ниските цени обаче не включват разходите за транспорт. Купувачите си плащат сами също така за товарене и разтоварване на цепениците.
Държавните горски предприятия имат готовност да предоставят на населението общо 1,160 млн. пространствени кубични метра дървесина за огрев, уточняват още от аграрното ведомство. От това количество 380 хил. кубика се предлагат на корен и хората сами трябва да си ги отсекат, докато по-голямата част се предвижда да се продават добити от стопанствата. Над 230 хил. куб. м до момента са продадени, а 34 хиляди семейства вече са се запасили с гориво за зимата. Държавното горско предприятие в Смолян е с най-голям обем на продажби досега – 70 340 кубика, следвано от предприятието със седалище в Сливен – 66 187 кубика. През миналата година именно родопчани са изкупили 33 на сто от цялата дървесина, която е била предвидена за продажба от държавата. Когато възрастните хора получат пенсиите си, хукват да си поръчват цепеници
Освен държавните горски и ловни стопанства, на пазара на дърва за огрев участват активно и фирмите, които са закупили дървесина след търгове. Широколистните дърва на корен се предлагат от държавните горски стопанства на цена между 12 и 15 лв. без ДДС за пространствен кубичен метър, а иглолистните от 4 до 12 лв./кубик без ДДС. Оживлението настъпва в първите дни след получаването на пенсията. Голяма е разлика в цените на въглищата и дървата в сравнение с миналата година. Един тон нарязани и нацепени дърва в клона в Русе на „Топливо“ АД струва 170 лева, а само нарязаните са 160 лева за същото количество. Материалът е смесен – акация, дъб и бук. Донецките въглища се предлагат за 260 лева на тон, а ако са в чувалчета, струват 7,50 лева за чувалче.
Да не повярваш!
В 7 града свалят цената на парното
От 1 октомври промяната e в сила
0 коментара
Снимка: Поли Боянова
Все още няма коментари