Един от основните свидетели по делото за жестокото убийство на ямболската адвокатка Надежда Георгиева - Илия Николов-Баровеца, почина почина през април 2012 г. в Софийския затвор на 78-годишна възраст.
38 години общо в затвора лежа Илия Георгиев – Баровеца – прототип на героя на Тодор Колев от нашумелия български филм „Опасен чар”. Това е онзи симпатичен измамник-многоженец, който използва измислени имена Соколовски, Ястребовски, Буревестников и измъква пари от дребни спекуланти и печалбари. Оригиналният герой е не по-малко симпатичен, вече стар, но все още жизнен и с веселяшки дух.
Оставаха му да излежи още 16 години
Баровеца твърдял, че навремето лежал в една килия с един от подсъдимите по делото за убийството на ямболската адвокатка -Пламен Калайджиев - съпруг на Димитрина Калайджиева, която също е обвиняема, но от години е в Лондон и отказва да се върне.
Пред съда затворникът каза, че убитата адвокатка е била любовница на бившия главен прокурор Никола Филчев. Това му споделил Калайждиев. Освен това той му разказал за подробности около смъртта на Надежда Георгиева. Калайджиев признал, че убийството е било по поръчка на Филчев, каза още Баровеца, цитиран от "Фокус". По думите му, Пламен и Димитринка Калайджиеви са били в деня на убийството в апартамента й.
Според показанията му Калайджиев признал, че
двамата избягали в Англия със съдействието на Филчев
и на убития по-късно прокурор Николай Колев. Двамата магистрати се разбирали, но после са се скарали.
Самият той опровергаваше легендите на следователи и ченгета, че вече е свикнал със затвора и не може да живее извън него. Мечтаеше да излезе на свобода, да се събере с последната си жена, да се оперира (болен е от коксартроза и единият му крак е по-къс). По собствените му думи пред журналистката Ани Заркова, която се срещна с него в затвора, след като е възстановил сумата по последната си измама, би трябвало да намалят присъдата му, но това не става. Единственият шанс бе да получи амнистия от президента, каквато възможност дава Наказателният кодекс (Чл.74 - “Президентът може чрез помилване да опрости изцяло или от части наложеното наказание”).
Имаше открита подписка до президента Първанов
с която поискаха от държавния глава да помилва 75-годишния Илия Георгиев, станал известен с филма по неговата съдба. Баровеца може да е измамник, но възрастта му е преклонна и здравословното му състояние не е цветущо. Парламентът тогава с дълги процедури гласува амнистия, която засегна 3000 затворници, чиито престъпления по новите поправки в закона се наказват по-леко. Но Баровеца не попадна в тази група.
Той признава пред Ани Заркова, че пише автобиографична книга в килията си и не е доволен от филма по неговата съдба, в който според него има „много локумджийски и неверни работи”. Една от забележките му е, че във филма отива в едно „Химическо чистене” и открадва униформа. „Глупости – казва Баровеца – Така ли се взима униформа? Аз имах поне 3-4 униформи – на лейтенант, капитан, подполковник, полковник.”
Баровеца е прочут майстор на фалшификацията на документи. Криминалистите казват, че за 1-2 часа подправял всякакъв документ с елементарни средства – химически молив, пергел, монета и др.
Баровеца се сърди, че го смятат за многоженец и е мамил жени. „Ще свалям аз една жена и ще взема да я завлека! Да не съм кретен? При положение, че има милион държавни учреждения, които плачат да ги изработя”, казва той пред Ани Заркова.
„Аз от честни хора и редовни предприятия не вземам
Само от мошеници… Преди 10 ноември от държавата вземах. Защото нея тогава я крадяха всички, без изключение. Сега крадците са повечето големци”, обяснява Баровеца.
Последната му измама, заради която е в затвора, е от 2001 г., когато се представя в ролята на бизнес посредник, пълномощник на вагоноремонтен завод в Дряново и представил в Пернишки завод за заваръчни машини фалшив банков документ за машини на стойност 6625 лв.
Любимата му роля е на полковник от Държавна сигурност, казва Баровеца - „То едно време беше. Тогава хората, като чуеха Държавна сигурност, и се посираха… От страх и мерак да услужат.”
Баровеца мечтаеше да се прибере при втората си жена Гинка, която бе по-млада от него с 23 години.
„Остарях вече и няма за кога да правя бели. Аз и по-рано на игра съм ги правил, не от алчност за пари. Игра, ама си я търсех понякога, както наркоманът търси опиати… Минали работи! На мен сега амнистия ми трябва само. Е, и жена ми”, изповядваше се Баровеца.
Около смъртта на Баровеца в Софийския затвор има подозрения, че са му помогнали да умре. Според неговата защитничка Елен Янкова смъртта му е забулена в някаква тайнственост понеже в смъртния акт не пишело от какво е починал.
Михаил АХЧИЕВ
Неудобният свидетел
Прототипът на Тодор Колев от "Опасен чар” умря мистериозно в затвора
• Не доживя Илия Георгиев – Баровеца амнистия от президента Първанов дори след 38 години в затвора • Преди 10 ноември от държавата вземах, казваше чешитът- Защото нея тогава я крадяха всички, без изключение
0 коментара
Тодор Колев в сцена от филма “Опасен чар” на сценаристката Свобода Бъчварова и режисьора Иван Андонов.
Илия Георгиев - Баровеца, който е прототип на героя на Тодор Колев във филма “Опасен чар”, сниман в затвора януари 2012. Снимка в. “Труд”.
Все още няма коментари