Необходимият нетен месечен доход за издръжка на един работещ човек, живеещ сам, е 1454 лв. Данните бяха представени от КНСБ.
За издръжката на тричленно семейство с двама възрастни и дете до 14 г. са нужни 2616 лв.
За две години ръстът е с 240 лв. за тричленно домакинство и 134 лв. за един работещ. Лошата новина е, че до 1000 лв. продължават да получават сериозен процент от българите, коментира президентът на синдиката Пламен Димитров. По думите му това са около 32%, или 844 000 от българите, които могат да се определят като „работещи бедни“.
„Инфлацията се успокоява, но цените на някои стоки и услуги продължават да растат. Необходимият доход за храна и обществено хранене е 578 лв. за работещо лице“, поясни Димитров.
Стойността на т. нар. малка потребителска кошница от 20 жизненоважни стоки поскъпва с 2,2%, обяви директорът на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ Любослав Костов. Предното тримесечие беше около 4%, уточни той. Темпът на поскъпване продължава, но с по-малка динамика, добави икономистът.
От КСНБ са сравнили цените в България и в други шест европейски държави – Испания, Франция, Хърватия, Нидерландия, Германия и Румъния. Костов коментира, че някои хранителни стоки у нас са по-скъпи в сравнение с тези страни. Той даде за пример прясното мляко, което в България е 1,75 евро, а в Испания е 1,07 евро. Пшеничното брашно тип 500 у нас е 0,92 евро, в Испания – 0,71 евро, 0,78 евро в Румъния.
Сравнението между страните показва, че българите, получаващи минимална работна заплата, могат да закупят кошницата с основните продукти най-малко пъти за месец – 8,3 пъти, отчитат от КНСБ.
Има ръст от 8,1% на цените на ученическите пособия, като за тримесечието той е 5,8%. За година здравните услуги са поскъпнали с 3,7%, лекарствата – с 3,5%, лекарските услуги – с 5,9%.
За пореден път от КНСБ настояват в Бюджет 2025 да бъде изготвена дефиниция за официално измерване на заплата за издръжка и провеждане на обща хоризонтална политика по доходите, която да води до поне 10% повишение на възнагражденията.
Все още няма коментари