Нормално ли е да откажеш да получаваш едни пари, само заради това че си нечий гражданин? Практика, която е разпространена досега предимно в арабски емирства, където за потомствените жители има куп привилегии, включително и пари за това, че са се родили в една определена държава.
Сега обаче в Швейцария властите попитаха хората- искате ли по 2260 евро за вързастен и 565 евро за дете всеки месец, само за това, че сте се родили под Алпите? И отговорът е „Не”. Първоначалните данни сочат, че 78% от гласувалите са дали такъв отговор. А ако същия въпрос бяхме задали у нас, какъв ли щеше да е резултатът?
Отговорът на последния въпрос е ясен- вероятно около 90% щяха да са съгласни с базовия месечен доход. Това показва и разликата между България и Швейцария. Там са обезпечили сегашният си просперитет и държавност с труда на десетки поколения в течение на няколкостотин години.
Създали са банкова система, която ползва целия останал свят, имат търговски марки, за ползването на които им плащат солидни пари, имат лидерски позиции във фармацефтиката, часовникарството, хранителната промишленост. Всеки гражданин има задължението да служи на държавата като войник, независимо, че дълржавата е прочута с неутралитета си.
Унас нещата са по-различни. Почти всеки българин смята, че е онепарвдан, че държавата не му е дала онова ,което той заслужава. Имахме прилично земеделие преди да раздадем земята в „реални граници” и сега се мъчим да открием топлата вода в производството на домати и краставици. В курортите ни идват безработни, пенсионери и младежи, обичащи евтиното пиене от цяла Европа, след като направихме бетонен рай от Черноморието си.
Затова те, швейцарците не искат държавата и икономиката им да бъдат натоварени с милиардите за „базов месечен доход”, защото знаят, че ако има проблем в тяхната държава, това е проблем за всеки един от тях. Ние пък искаме да ни плащат без да работим, защото смятаме, че някой нещо ни дължи за това, че сме се родили тук, завършили сме средно образование с компромиси (справка резултатите от матурите за седмокласници тази година), висшето сме си взели от раз, плащайки си на когото трябва, по същия начин сме изкарали и шофьорска книжка и парите ни трябват.
Боже, къде сгрешихме и тръгнахме по друг път, различен от този на швейцарците?
Все още няма коментари