От 20 до 80 ст. е скокът в цената на хляба в София. В столицата вече е трудно да се намери хляб на цена под 2 лв., съобщи БНР. Всички видове, които се продават в магазин, част от добре позната верига в столицата, вече са с повишена цена. От трийсетината вида хляб там няма нито един, който струва под 2 лв.
С около 1/5 повече хлябът вече струва във Варна, показа проверка на БТА. В зависимост от производителя цената на типовия е минимум 1,75 лв. „Добруджа“ може да се купи и за 1,55 лв., като хлябът е 650 грама. Хляб „България“ вече е над 2 лв. Пълнозърнестият е поне 2,40 лв., а цената на специалните хлябове надхвърля 3 лв.
Производителите повишиха стойността още от 1 януари, защото данък добавена стойност бе върнат на 20%, коментира Димитрина Иванова – директор на завода в Белослав, който е един от най-големите производители в региона. По думите ѝ новите цени не отразяват повишенията на ток, газ, брашно. Според Иванова всички производители се стараят да задържат цените, тъй като това се отразява на потребителите. Според нея по-сериозните надценки слагат търговците и това допълнително натоварва клиентите.
Между 15 и 22 на сто ще бъде увеличението на цената на хляба в Пловдивско след отпадането на нулевата ставка на ДДС. Това коментира Галин Петков – собственик на магазин за хранителни стоки. В много магазини в Пловдив цените вече са актуални, а поскъпването за крайния потребител е с около 17 процента, посочи собственичката Пенка Милева. Хляб тип „Стара Загора“ от 700 грама пък скача от 1,60 преди Нова година на 1,90 лв.
Много пенсионери са силно притеснени как ще връзват двата края при новите цени на насъщния и поскъпването на почти всички други хранителни стоки.
Все още няма коментари